Hlavní obsah
 

Želva snědla téměř tisíc mincí, veterináři ji museli operovat

Mořská želva, která dostala přezdívku Banka, si léta potrpěla na pevnou měnu — polykala mince. Peníze zvířeti do bazénu v Thajsku házeli lehkovážní turisté. Želva je jedla až do okamžiku, kdy mince v žaludku začaly ohrožovat její život.

 
Želva snědla téměř tisíc mincí, veterináři ji museli operovat

„Když jsem na to přišla, byla jsem hrozně rozčílená. Nevím, jestli to dělali lidé zcela bez přemýšlení, každopádně téhle želvě neskutečně ublížili,“ vyjádřila se k případu veterinářka Nantrika Chansueová z thajské univerzity Chulalongkorn.

Želva žila poklidný život v soukromém bazénu přímořského městečka Sri Racha. Turisté jí tam po celá léta házeli mince pro štěstí a želva je ke své smůle jedla.

Po novém roce si jeden námořník všiml, že zvíře jen leží na dně bazénu a nepohybuje se — bál se, že je nemocná a nechal ji odvést na kliniku výše zmíněné univerzity.

Tam veterináři zjistili, že Banka má v žaludku velkou zkorodovanou kouli mincí. Ty želvě už dokonce způsobovaly infekci a musely být z jejího trávicího traktu vyoperovány, jinak by uhynula.

Přes pět kilo mincí

Zákrok proběhl na začátku března a trvat dlouhé čtyři hodiny. Nakonec se podařil bez větších komplikací. Nyní se banka zotavuje v místní zvířecí nemocnici.

Kromě 915 mincí v žaludku Banky, které dohromady vážily přes pět kilo, chirurgové z trávicího ústrojí želvy ještě vytáhli dva rybářské háčky. Mořská želva se teď podle svých ošetřovatelů vzpamatovává po zákroku a smí pouze tekutou stravu — té pevné nejspíš bude mít na nějakou dobu opravdu dost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků