Hlavní obsah
Vědci zjistili, že druh želvy, který považovali za vyhynulý, neexituje. Foto: Profimedia.cz

Ze seznamu vyhynulých druhů škrtli želvu, která nikdy neexistovala

Počet vyhynulých živočišných druhů se zúžil o jeden druh želvy. Časopis PLOS ONE zveřejnil genetickou studii, podle níž druh sladkovodní želvy pelusie seychelské, považovaný od roku 2003 za vyhynulý, nikdy neexistoval. Informovala o tom agentura AFP.

Vědci zjistili, že druh želvy, který považovali za vyhynulý, neexituje. Foto: Profimedia.cz
Ze seznamu vyhynulých druhů škrtli želvu, která nikdy neexistovala

Známy jsou pouze tři domnělé exempláře, nalezené na konci 19. století na blíže neurčeném místě Seychel. Jejich zakonzervovaná těla se uchovávají v muzeích ve Vídni a Hamburku. Podle informace v PLOS ONE ale tyto exempláře byly zaměněny s jiným druhem.

Profesor Uwe Fritz z drážďanského zoologického muzea sdělil, že podle testu DNA provedeného na želvě z Vídně nejde o samostatný druh, nýbrž o pelusii hnědou, velmi rozšířenou v západní Africe. V roce 1820 ji lidé zavlekli například na Guadeloupe.

"Druh popsaný roku 1906 jako pelusie seychelská tedy nikdy neexistoval. Vědce dlouho udivovala podobnost seychelských želv s těmi ze západní Afriky. Protože mezi nimi ale byla tak velká geografická vzdálenost, mysleli, že musí jít o odlišný druh," řekl Fritz.

Africké želvy mohl na Seychely dovézt člověk podobně jako na Guadeloupe. Může ale jít o omyl při označování vzorků, které byly v roce 1895 dovezeny do muzeí v Evropě.

Něco podobného se stalo v roce 1905, když jeden biolog označil želvu kajmanku dravou jako zcela nový druh Devisia mythodes objevený údajně na Nové Guineji. Nebo když byl v roce 1941 pospán nový druh želvy na jihu Vietnamu, zatímco ve skutečnosti se jednalo o želvu paprsčitou z Madagaskaru, která se ztratila majiteli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků