Hlavní obsah
 

Vzácný růžový diamant se vydražil za 600 milionů

Nazývá se Duch růže a od středy je nejdražším růžovým diamantem, jaký byl kdy nabídnut v aukci. Kámen vážící téměř 15 karátů získal zájemce za 24,4 milionů švýcarských franků (598,4 milion korun) na aukci, která proběhla ve švýcarské Ženevě.

 
Vzácný růžový diamant se vydražil za 600 milionů

Opravdový zázrak přírody, tak popisují experti růžový diamant, který byl nalezen v červenci 2017 v Rusku. Drtivá většina růžových diamantů nedosáhne hmotnosti větší než 10 karátů (2 gramy). Duch růže je s přehledem největším diamantem, váží 14,8 karátů (2,89 gramů).

Vyvolávací cenu stanovil aukční dům Sotheby’s na 16 milionů švýcarských franků (392 milionů korun), znalci se však domnívali, že by se vzácný kámen mohl vydražit za celkovou cenu 21 až 33 milionu švýcarských franků.

Nakonec zůstalo u spodní hranice odhadů. Nejmenovaný zájemce zvítězil v dražbě, když předložil nabídku ve výši právě 21 milionů franků. Společně s poplatky pak za diamant musí zaplatit 24,4 milionu švýcarských franků (598,4 milionu korun), což z Ducha růže činí nejdražší růžový diamant na světě.

Diamant získal své jméno podle baletu Duch růže choreografa a tanečníka Vaclava Nižinského z roku 1911. Vybroušen byl z největšího kusu růžového diamantu, jaký byl kdy v Rusku nalezen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků