Hlavní obsah
Výcvik psů bude pro pokračování války ze spojenecké strany klíčový. Ilustrační foto Foto: Reuters

Výzkum za stovky miliard má "oslňující" výsledek: nejlepší hledač bomb je pes

Pentagon si zadělal na pořádnou ostudu. Studie organizace, která měla ke svému provozu k dispozici 19 miliard dolarů (332 miliard korun), měla za účel objevit nové a lepší cesty k nacházení nastražených výbušnin. Výsledek studie je však značně tristní, nejlepším detektorem je totiž pes, kterého prý víceméně nejde plnohodnotně nahradit.

Výcvik psů bude pro pokračování války ze spojenecké strany klíčový. Ilustrační foto Foto: Reuters
Výzkum za stovky miliard má "oslňující" výsledek: nejlepší hledač bomb je pes

Pentagon a jeho speciální oddělení pro odhalování a zneškodňování podomácku vyrobených výbušnin JIEDDO (The Joint Improvised Explosive Device Defeat Organization) pracuje na problému hledání výbušnin dlouhá léta, avšak rozhodně v poslední době neslaví úspěchy. Na následky výbuchů nastražených bomb umírá v Afghánistánu stále více koaličních vojáků a nevypadá to, že by se měla situace v nejbližší době zlepšit.

Oči velkého množství lidí se tak stále více upínaly k výzkumu, do kterého americké ministerstvo obrany investovalo mnoho miliard a který probíhal celých šest let. Není tak divu, že zavládlo obrovské zklamání, když zástupci JIEDDO na tiskové konferenci prohlásili, že: "Psi jsou nejlepšími detektory bomb."

Nejpokročilejší detektory bomb totiž dokáží objevit pouze asi 50 procent nastražených výbušnin. U psů se číslo pohybuje až o třicet procent výše. V oblasti samotného nacházení výbušnin tak prý není příliš kam postupovat. Naproti tomu by bylo možné pokročit v jejich zneškodňování pomocí rádiových vln, které by rušily jejich funkčnost. Něco takového je však zatím jen sladkým příslibem budoucnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků