Hlavní obsah
Namalované oči mají odradit predátory. Foto: Profimedia.cz

Vědec chce ošálit lvy v Botswaně, kravám na kýty maluje oči

Britský vědec v Botswaně experimentuje s novátorským způsobem, jak ochránit krávy místních farmářů před lovícími lvy – maluje jim na kýty oči, napsal zpravodajský web The Times. Neil Jordan doufá, že šelmy pátrající po kořisti přimějí oči na zadku dobytka věřit, že si jich zvířata všimla, což často stačí k tomu, aby se lvi vzdali snahy lovit.

Namalované oči mají odradit predátory. Foto: Profimedia.cz
Vědec chce ošálit lvy v Botswaně, kravám na kýty maluje oči

„Jde o to, abychom je zmátli a odradili od lovu,“ prohlásil biolog a ochranář Jordan, který spolupracuje s australskou univerzitou v Novém Jižním Walesu a zoologickou zahradou Taronga v Sydney.

„Využíváme běžné signály zvířecího světa k ochraně dobytka.“ A nejen dobytka, ale i samotných lvů. Farmáři v Africe běžně lvy a další predátory tráví, aby ochránili svůj drahocenný dobytek.

Neil Jordan

Foto: Profimedia.cz

Někteří z farmářů v deltě řeky Okavango, kde Jordan svůj pokus provádí, se jeho nápadu s očima na kravském zadku vysmáli, ale mnozí z nich byli tak zoufalí, že se rozhodli ho vyzkoušet.

Během desetitýdenního zkušebního období Jordan pomaloval 23 krav. Všechny přežily, zatímco ze zbylých v 62hlavém stádu lvi tři kusy ulovili a sežrali. „Existují i jiná řešení, ale ta jsou vysoce technologicky náročná a drahá. A tohle je levné,“ poznamenal Jordan.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků