Hlavní obsah

Vědci vyvinuli umělé svaly, prý stokrát silnější než lidské

Američtí vědci vyvinuli umělé svaly, které jsou až stokrát silnější než lidské. Objev by podle expertů mohl být v budoucnu využíván při výrobě dokonalých protetických končetin. Umělé svaly by dokonce mohly dodávat nadlidskou sílu zastáncům různých profesí, jako jsou hasiči, vojáci či astronauti, uvedli vědci z Texaské univerzity.

Vědci vyvinuli umělé svaly, prý stokrát silnější než lidské

Dosavadní typy umělých svalů byly zpravidla poháněny bateriemi. Nové dva druhy svalů, na nichž pracují výzkumníci ze Spojených států společně s jihokorejskými experty, naproti tomu využívají k pohonu kyslík a chemickou energii vodíku a lihu.

První, silnější typ umělých svalů přeměňuje chemickou energii v teplo, které způsobuje, že se slitina s tvarovou pamětí (SMA - Shape Memory Alloy) začne stahovat. Snížením teploty se materiál vrátí do původní polohy, a sval se tak uvolní. Laboratorní testy ukázaly, že tyto svaly dokážou uzvednout stokrát větší hmotnost než svaly v našem těle. Druhý typ svalů přeměňuje chemickou energii v elektrickou.

Ani jeden z nově vyvíjených typů svalů nicméně zatím nepřipomíná běžné, přírodní svaly; oba jsou totiž vytvořeny z drátů, nosníků a skleněných láhví.

Podle Johna Maddena z univerzity v kanadském Vancouveru ovšem nové umělé svaly v mnoha směrech přírodu napodobují. "Sval zpracovává kyslík a palivo, které může být dopravováno prostřednictvím oběhového systému; sval sám podporuje chemickou reakci, která vede k mechanické činnosti; elektrochemické obvody mohou fungovat jako nervy a řídit pohon; jistá energie se ukládá místně přímo ve svalu a jako u přírodního svalu se také materiály stahují dálkově," vysvětlil Madden, podle něhož je nyní nejdůležitější vytvořit oběhový systém podobný tomu u lidí, který by nahradil dráty v umělých svalech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků