Hlavní obsah

Vědci postavili nejmenšího sněhuláka na světě, měří setiny milimetru

Vědci z britské Národní fyzikální laboratoře v Londýně zkonstruovali nejmenšího sněhuláka na světě. Jeho hlava má 10 mikrometrů, tedy jednu setinu milimetru. O zábavu z vyrábění sněhových koulí ovšem přišli, jelikož byl sněhulák vytvořen v laboratoři. A co hůř, není ve skutečnosti ze sněhu.

Vědci postavili nejmenšího sněhuláka na světě, měří setiny milimetru

Vypadá jako sněhulák, má tvar jako sněhulák, ale není ze sněhu. Přesto oblíbenou sněhovou postavičku připomíná každým coulem. Jen byste si na něj museli vzít mikroskop, jelikož jeho nejdelší strana má jen zlomek délky tloušťky lidského vlasu. Složen byl díky pomůckám na manipulaci s nanosoučástkami.

Sněhulák tak vznikl ze dvou miniaturních kovových kuliček běžně užívaných pro kalibraci čoček elektronových mikroskopů. Dohromady je pak spojili miniaturním množstvím platiny. Speciálním iontovým paprskem pak vyřezali sněhulákovi oči a úsměv. Pro nos jim pak posloužil drobounký kousek platiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků