Hlavní obsah
Meteorit nepředstavuje žádnou hrozbu. Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Vědci poprvé předpověděli pád meteoritu

Nad severní Afrikou se v úterý nad ránem objeví menší meteorit, který při průletu zemskou atmosférou bez větších škod shoří. Oznámili to v pondělí američtí astronomové, podle nichž se jedná o první předpověď vstupu podobného vesmírného objektu k povrchu planety Země, uvedla agentura Reuters.

Meteorit nepředstavuje žádnou hrozbu. Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Vědci poprvé předpověděli pád meteoritu

Meteorit vytvoří ve 4:46 SEČ velký ohnivý kotouč, viditelný nad východní Afrikou, aby poté zcela shořel nad Súdánem. Průměrnou velikost tělesa odhadují vědci z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics od jednoho do pěti metrů.

Meteorit je však podle astronomů tak malý, že nezasáhne zemský povrch a nemůže ohrozit ani leteckou dopravu.

"Chceme zdůraznit, že tento objekt nepředstavuje žádnou hrozbu," prohlásil Timothy Spahr, ředitel Mezinárodního centra pro výzkum planetek Harvardské univerzity.

Chtějí ho i vyfotit

"Jsme nadšení, protože je to poprvé, kdy jsme vydali předpověď o vstupu objektu do zemské atmosféry," dodal s tím, že vědci již dlouhá léta zkoumají oblohu, kde hledají komety a asteroidy, které by mohly potenciálně zasáhnout Zemi.

Američtí astronomové také doufají, že se někomu podaří vesmírné těleso při jeho letu nad Afrikou vyfotografovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků