Hlavní obsah
V peruánské poušti objevili předchůdce velryb. Foto: Alberto Gennari, Reuters

Vědci objevili pozůstatky předchůdce velryb v peruánské poušti. Měl čtyři nohy

Kosterní pozůstatky čtyřnohého předchůdce dnešních velryb objevili američtí vědci v peruánské poušti. Zvíře měřící na délku čtyři metry, které se bylo schopné bez obtíží pohybovat v moři a o něco hůře po souši, podle paleontologů zásadně přispěje k objasnění raného vývoje kytovců. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

V peruánské poušti objevili předchůdce velryb. Foto: Alberto Gennari, Reuters
Vědci objevili pozůstatky předchůdce velryb v peruánské poušti. Měl čtyři nohy

Savec s krátkýma nohama a dlouhým ocasem žil podle vědců před zhruba 43 miliony let, tedy přibližně 20 milionů let po vyhynutí dinosaurů. „Myslíme si, že se živil ve vodě a že se snadněji pohyboval pod hladinou než na souši,” řekl paleontolog Olivier Lambert, který vedl výzkum týmu, jenž pozůstatky druhu nazvaného Peregocetus pacificus objevil.

V peruánské poušti objevili předchůdce velryb

Foto: Alberto Gennari, Reuters

Že se zvíře pohybovalo velmi obratně ve vodě, dokládá podle něj podobnost jeho obratlové struktury ocasu například s vydrami. Dlouhé prsty a subtilní končetiny na druhou stranu činily pohyb na souši relativně složitým, což mohl být podle vědců předstupeň vývoje směrem ke kytovcům. Na souši pravděpodobně zvíře pouze odpočívalo, nanejvýš rodilo, odhadují vědci.

Vývoj velryb byl pro vědce ještě koncem minulého století velkou záhadou. Poté vědci z některých nálezů usoudili, že se kytovci před několika desítkami milionů let vyvinuli ze suchozemských savců patrně v oblasti dnešní jižní Asie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků