Hlavní obsah

Vědci chytili na Madagaskaru neznámého savce

Nový druh masožravého savce objevili vědci na Madagaskaru. Živočich dostal jméno Galidie Durrellova (Salanoia durelli) na počest britského přírodovědce, spisovatele a ochránce zvířat Geralda Durrella, který zemřel před 15 lety.

Vědci chytili na Madagaskaru neznámého savce

Zpravodajský server BBC News uvedl, že vědci zvíře našli v mokřinách největšího madagaskarského jezera Alaotra. Místní bažiny jsou pod sílícím tlakem invazivních druhů a ničí je také znečištění, uvedli vědci z nadace Durrell Wildlife Conservation Trust, podle nichž nově objevený druh může patřit k nejohroženějším zvířatům na světě.

Živočicha o velikosti kočky popsali v časopise Systematics and Biodiversity. Poprvé ho spatřili už v roce 2004, jak plave přes jezero. Při další expedici v roce 2005 našli uhynulého jedince nového druhu a poslali ho do londýnského Muzea přírodní historie, kde ho zoologové porovnali s nejbližším příbuzným, galidií hnědoocasou (Salanoia concolor) a nakonec potvrdili, že jde o nový druh.

Vědci jsou z objevu nadšeni

Galidie Durrellova a galidie hnědoocasá jsou si podle odborníků hodně podobné, ale mají odlišné zbarvení a rozdíly jsou i ve stavbě jejich lebky i zubů a také ve velikosti a tvaru polštářků na jejich tlapkách. Objev nového savce je velmi vzácný a objev nového masožravého savce je ještě mimořádnější, shodují se experti. Podle dostupných záznamů jde o prvního nově objeveného masožravého savce za posledních 24 let.

Vědecký tým navíc v přírodě pozoroval jen dva kusy tohoto zvířete, které žije na velmi omezeném území. O jeho chování a způsobu života zatím odborníci vědí jen velmi málo. Předpokládají, že může jít o tvora podobného promyce, který se přizpůsobil vodnímu nebo polovodnímu prostředí. Pokud tomu tak je, jde o velmi nezvyklou věc, protože promyky obvykle žijí v suchých či lesnatých oblastech.

"Je to pro nás úžasný objev a rozhodli jsme se, že poctíme našeho zakladatele Geralda Durrella tím, že po něm tento nový druh pojmenujeme," uvedl vedoucí expedice Fidimalala Bruno Ralainsasolo.

Přečtěte si také: Kde se vzal led v Antarktidě?

Antarktida je nejméně prozkoumané místo na světě. Najdou vědci odpověď na otázku jak ledovcový kontinent vznikl? Více se dočtete ve čtvrtek v deníku Právo (příloha Café). (inzerce)

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků