Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Ve vesnici se potýkali s pomalým internetem, teď mají nejrychlejší v zemi

Obyvatelé velšské vesnice Michaelston y Fedw byli z pomalého připojení k internetu natolik otrávení, že se rozhodli vzít situaci do svých rukou. Během jednoho roku společnými silami vykopali zhruba dvanáctikilometrový výkop, do něhož položili optické kabely, a nyní mají podle serveru Wales Online dokonce nejrychlejší připojení v zemi.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Ve vesnici se potýkali s pomalým internetem, teď mají nejrychlejší v zemi

Vesnice Michaelston y Fedw má pouze 300 obyvatel, kterým s pomalým připojením k internetu došla trpělivost. Vrásky na čele internet přidával především tamním podnikatelům.

„Život je bez internetu velmi náročný. Pokladní systém funguje online a byl nesmírně pomalý. Elektronické bankovnictví jakbysmet. Když jsme chtěli změnit položku v nabídce, trvalo to hodiny. Rychlost připojení se pohybovala od 1,2 do 1,4 Mb/s,“ svěřil se majitel jedné z tamních restaurací Ben Longman.

Loni v červenci proto dali vesničané hlavy dohromady a rozhodli se, že si vytvoří vlastní připojení. „S nápadem přišel David Schofield, který pracuje z domu a potřebuje rychlý internet. Začal proto zjišťovat, jak by situaci mohl zlepšit,“ vysvětlil Longman.

S výsledkem mohou být spokojeni. Díky vládním grantům, finančním sbírkám a především zarputilosti zdejších obyvatel, kteří ve volném čase zvládli za rok vykopat dvanáctikilometrový výkop, do něhož položili optické kabely, se mohou těšit dokonce z nejrychlejšího připojení k internetu v celém Walesu.

Společná práce vesničany sblížila

„Je to pozoruhodný úspěch. Jsem na obec pyšný, zaslouží si uznání. Někteří lidé pracovali více než 12 hodin denně. Nepochybuji o tom, že se na nás nyní budou velšské vesnice obracet s prosbou o rady,“ řekl devětasedmdesátiletý Brinley Richards, který žije ve vesnici už 25 let.

„Zvládne to každý, není to věda o raketách,“ dodala další obyvatelka Carina Dunková, která hrála v celém projektu významnou roli.

Kromě toho, že si vesničané nyní mohou užívat připojení o rychlosti téměř 1 Gb/s, všimli si také dalšího přínosu – společná práce všechny obyvatele nebývale sblížila. „Za poslední čtyři měsíce jsem poznal více lidí než za posledních 25 let,“ přiznal Richards.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků