Hlavní obsah
Diamant Blue Moon Foto: Martial Trezzini, ČTK/AP

V Ženevě vydražili modrý diamant za rekordní 1,2 miliardy

V přepočtu za rekordní 1,2 miliardy korun vydražila ve středu aukční síň Sotheby's v Ženevě dvanáctikarátový modrý diamant Blue Moon. Diamant se našel v roce 2014 v Jihoafrické republice v dole Cullinan. Následně jej v New Yorku půl roku opracovávali, informovala agentura Reuters.

Diamant Blue Moon Foto: Martial Trezzini, ČTK/AP
V Ženevě vydražili modrý diamant za rekordní 1,2 miliardy

Vzácný diamant měl původně váhu 29,6 karátu, po půlročním opracovávání v New Yorku má nyní 12,03 karátu. Neznámý zájemce za něj zaplatil 48,26 miliónu dolarů (1,21 miliardy Kč). Odhadní cena činila 35 až 55 miliónů USD (881 miliónů až 1,38 miliardy Kč).

Už při nálezu kamene odborníci odhadovali, že bude mít po vybroušení obrovskou cenu.

"Kámen je mimořádně jasně modrý s výjimečnou sytostí, tónem a čistotou. Je pravděpodobné, že jako vyčištěný kámen bude mít obrovskou cenu a význam," uvedl tehdy podle serveru Diamond World nálezce, společnost Petra Diamonds.

Modré diamanty jsou nejvzácnější hned za červenými a jihoafrický důl Cullinan je jejich hlavním nalezištěm na světě. Už v roce 2013 tam stejná společnost našla modrý diamant o hmotnosti 25,5 karátu a prodala ho za 16,9 miliónu dolarů (dnes 425 miliónů Kč).

Z dolu nedaleko Pretorie pochází také největší hrubý diamant světa - Cullinan. Našel se v roce 1905 a váha původního kamene byla 3106 karátů. Po opracování byl rozdělen na několik menších kamenů, které nyní zdobí anglické korunovační klenoty.

Cullinan I. neboli Hvězda Afriky je zasazen v královském žezle a s 530 karáty je druhým největším broušeným diamantem na světě.

Za rekordní částku se ve středu na aukci síně Christie's v Ženevě vydražil i jeden z největších růžových diamantů na světě, který je zasazen v prstenu. Dražitel za šestnáctikarátový kámen zaplatil v přepočtu 719 miliónů Kč. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků