Hlavní obsah
Korunku získala Hava Herškovicová, které bude letos 79 let. Foto: ČTK/AP

V Izraeli uspořádali soutěž "Miss holocaust"

S úsměvem prošlo ve čtvrtek po pódiu 14 účastnic soutěže o nejkrásnější ženu, která přežila holocaust. Organizátoři podnik pořádaný v Haifě považují za oslavu života, kritikům ale celá záležitost připadá morbidní.

Korunku získala Hava Herškovicová, které bude letos 79 let. Foto: ČTK/AP
V Izraeli uspořádali soutěž "Miss holocaust"

Do soutěže se přihlásilo 300 žen, do finále jich postoupilo 14. Skupinka ve věku od 74 do 97 let se podle svědků dobře bavila. K večeru patřila dobrá večeře s hudbou. Mezi 600 diváky byli dva členové vlády, ministři Moše Kahlon a Josi Peled, oba rovněž přežili holocaust.

Účastnice na sobě měly černé šaty a šperky, přes sebe přehozenou šerpu. Na pódiu se každá prošla po červeném koberci za zvuku hudby, každá se představila a popsala svou zkušenost z 2. světové války.

"Mám tu čest ukázat světu, že Hitler nás chtěl vyhladit, ale my žijeme a těšíme se ze života," řekla 74letá Esther Libberová. Jako dítě uprchla z domova v Polsku, ukryla se v lese, kde ji našla jedna žena. Za války přišla o zbytek rodiny.

Organizátoři podnik pořádaný v Haifě považují za oslavu života.

Foto: ČTK/AP

Korunku získala Hava Herškovicová, které bude letos 79 let. V dětství uprchla z domova v Rumunsku a do tábora byla na tři roky poslána v roce 1941. Dnes žije v pečovatelském domě spravovaném organizací Helping Hand.

"Není snadné zúčastnit se v tomto věku soutěže krásy, ale všechny to děláme proto, abychom ukázaly, že pořád žijeme," řekla. "Jsem na ni velmi hrdá, protože je to dnes nejhezčí žena v této místnosti," sdělila pravnučka vítězky Keren Hazanová.

Soutěž měla kritiky

Colette Avitalová, která vede izraelskou organizaci sdružující osoby, které přežily holocaust, soutěž nepovažuje za šťastnou. "Připadá mi to bizarní. Souhlasím s tím, že je třeba si život obohacovat, ale soutěž, při níž jsou (přeživší holokaust) navlečeny do pěkných šatů ke smysluplnosti jejich životů nijak nepřispěje," řekla.

Do finále postoupilo 14 žen.

Foto: ČTK/AP

Organizátor Šimon Sabag se ale bránil. Účastnice prý byly vybírány s ohledem na svou válečnou zkušenost a na to, jak se svými životy naložily. Jejich fyzický vzhled byl prý pouze nevýznamnou složkou podniku. "Cítí se společně dobře. Při zkouškách se bavily. O tom, že to byl dobrý nápad, svědčí velký počet zájemkyň," prohlásil Sabag.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků