Hlavní obsah
Dvojčata, která se v sobotu narodila pandě Meng-meng. Foto: Zoo Berlin, ČTK/AP

V berlínské zoo se narodila pandí dvojčata

Pandí samička Meng-meng udělala obrovskou radost berlínské zoo, když v sobotu přivedla na svět dvě medvíďata. Zoologická zahrada o tom v pondělí informovala na twitteru. Meng-meng před dvěma roky zamotala hlavu odborníkům svou chůzí ve výběhu pozpátku.

Dvojčata, která se v sobotu narodila pandě Meng-meng. Foto: Zoo Berlin, ČTK/AP
V berlínské zoo se narodila pandí dvojčata

„Meng-meng je mámou – a to hned dvojnásobnou! Jsme tak šťastní, nemáme slov!“ pochlubila se na sociální síti zoologická zahrada. První panďátko spatřilo světlo světa v sobotu večer krátce před 19:00 a sourozenec následoval přibližně o hodinu později. Jeden medvídek měl 186 gramů a druhý 136 gramů.

Ředitel zoo Andreas Knieriem podle agentury DPA v tiskové zprávě ujistil, že Meng-Meng i obě mláďata porod přestály v pořádku.

Jedno z pandích mláďat v péči ošetřovatelů.

Foto: Zoo Berlin, ČTK/AP

„Přestože jsou to první potomci naší pandí samičky, stará se o ně příkladně. Zpočátku musela obě medvíďata dvě až tři hodiny pít, teplá blízkost matky je pro ně důležitá, aby neprochladla,“ sdělil rovněž ředitel.

Sexuálně nezkušeným medvědům museli pomoci

Předchozí pokusy s jinými páry o narození pandy v Berlíně selhaly. Šestiletá Meng-Meng a její devítiletý partner Ťiao-čching žijí v tamní zoo od předloňského léta. Oba pocházejí z čínské chovatelské stanice a jsou zapůjčeni na 15 let. Berlín za ně platí každý rok milion dolarů (přes 23 milionů korun).

Oba medvědi byli považováni za sexuálně nezkušené a poprvé se spářili letos v dubnu. V zájmu zvýšení pravděpodobnosti, že bude skutečně březí, odborníci u Meng-meng zkusili také umělé oplodnění.

Návštěvníci zoo matku s mláďaty nějaký čas nespatří. Pandy se rodí slepé a mají řídkou srst. Ťiao-čching ovšem pro veřejnost k vidění bude, protože pandí tatínkové se na péči o potomky nepodílejí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků