Hlavní obsah
Dort pochází z éry vlády královny Viktorie, konzumovali ho na svatbě její dcery Louisy. Foto: Profimedia.cz

V Anglii budou dražit kus dortu z roku 1871

Ukrojený kousek dortu z kontroverzní svatby členky britské královské rodiny byl dán do dražby na veletrhu starožitností v anglickém Birminghamu. Dortík byl údajně servírován v roce 1871 na svatební hostině princezny Louisy, čtvrté dcery královny Viktorie, s markýzem z Lorne.

Dort pochází z éry vlády královny Viktorie, konzumovali ho na svatbě její dcery Louisy. Foto: Profimedia.cz
V Anglii budou dražit kus dortu z roku 1871

Svatba způsobila ve své době skandál, protože manžel princezny Louisy nepocházel, jak bylo tehdy obvyklé, z královské krve, nýbrž byl jen "obyčejný" šlechtic.

Vyvolávací cena netradiční památky, pocházející ze soukromé sbírky obchodníka se starožitnostmi Johna Shepherda, činila 145 liber (asi 4400 korun).

"Mám rád neobvyklé předměty s vlastní historií. Tento dort zřejmě schraňovala sama královská rodina," prohlásil o pozoruhodné memorabilii Shepherd.

Plátek cukroví má v průměru asi 2,5 centimetru a jeho poškození brání obal z pergamenového papíru. Byl původně součástí obrovského, asi 1,5 metru vysokého dortu, který vážil přes sto kilogramů a jehož příprava zabrala tři měsíce.

I když jde o sladkost, organizátoři aukce výslovně nedoporučují budoucímu majiteli, aby dortík vzhledem k jeho tvrdosti zkoušel ochutnat. "Varujeme je, aby 138 let starý kousek dortu rozhodně nejedli," řekla agentuře AP mluvčí birminghamského veletrhu Amy Kiernanová.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků