Hlavní obsah
Trojice mláďat babirusy v zoo v anglickém Chesteru. Foto: Profimedia.cz

V anglické zoo se narodila mláďata vzácné babirusy

V zoologické zahradě v anglickém Chesteru oslavují. Narodila se jim tři selátka vzácné babirusy, ohroženého druhu indonéského prasete. Je to poprvé, co se mláďata narodila v zajetí. Na světě zbývá už jen okolo pěti tisíc jedinců a tak je každý přírůstek velmi vítaný.

Trojice mláďat babirusy v zoo v anglickém Chesteru. Foto: Profimedia.cz
V anglické zoo se narodila mláďata vzácné babirusy

Tři mláďata se narodila šestileté samici Kendari už 20. května. Teprve nyní je ale zoologická zahrada ukázala veřejnosti. Drobná mláďata vypadají trochu jako holé krysy s abnormálně vysokýma nohama, ale až dospějí, s hlodavcem si je nikdo nesplete. Dospělí jedinci totiž váží kolem 100 kilogramů.

„Babirusy jsou bezesporu jedním z nejvzácnějších druhů prasete na planetě. Tento druh čelí reálnému riziku vyhynutí,“ uvedl šéf oddělení savců chesterské zoo Tim Rowlands. Zoologická zahrada stojí v čele programu na záchranu těchto jedinečných zvířat a úzce spolupracuje s indonéskou vládou, Mezinárodní unií na ochranu přírody (IUCN) a ostatními zahradami.

Stejně jako jiná prasata, i babirusy milují bahno.

Foto: Profimedia.cz

„Zajištěním udržitelných populací v zoologických zahradách, jejichž genetická diverzita reprezentuje diverzitu v divočině, můžou zoologické zahrady významně přispět k zachránění tohoto druhu,“ oznámil Rowlands.

Babirusa celebeská, jak zní celé jméno prasete, se vyskytuje v Indonésii především na ostrově Sulawesi. V kohoutku dosahuje výšky až 75 centimetrů a výrazné jsou zejména samčí kly stočené vzhůru. Jsou víceméně jenom ozdobou, kvůli křehkosti se prasatům nehodí ani na rytí nebo k boji.

Dospělý samec babirusy v celé své kráse.

Foto: Profimedia.cz

Díky klům však babirusa dostala své jméno. Domorodcům připomínaly kly parohy, a tak zvíře pojmenovali slovy babi (prase) a rusa (jelen). Takže v mládí zvíře vypadá jako krysa, je to ve skutečnosti prase a jmenuje se „prasojelen“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků