Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ajay Verma, Reuters

Údajný lup čs. legionářů, Kolčakovo zlato, se blýská na dně Bajkalu

Blyštivé předměty, které vypadají jako zlaté ingoty, našly na dně sibiřského jezera Bajkal ruské miniponorky Mir. Členové expedice doufají, že se jim v hloubce 420 metrů podařilo najít část ruského zlatého pokladu, která beze stopy zmizela ke konci občanské války v roce 1920. Z jeho krádeže někteří badatelé viní i čs. legionáře v Rusku.

Ilustrační foto Foto: Ajay Verma, Reuters
Údajný lup čs. legionářů, Kolčakovo zlato, se blýská na dně Bajkalu

Na stopu pokladu expedici před rokem přivedl nález zbytků železničních vagónů a beden s náboji z let občanské války. Tehdy se však vědcům kvůli nepřízni počasí nepodařilo průzkum dokončit.

„Poté, co byly v hloubce téměř tisíc metrů objeveny úlomky kovových konstrukcí podobající se nosníkům železničního mostu Krugobajkalské magistrály, zaregistroval přístroj ve svahu pokrytém sutí čtyři hranoly s charakteristickým zlatým leskem,“ popsal v tiskové zprávě průběh objevu ředitel Fondu spolupráce na záchranu Bajkalu Bair Cyrenov s tím, že se však expedici předměty nepodařilo vylovit. Podrobnosti k expedici a nálezu chce fond představit příští týden.

V letech 1914-17 byla přibližně třetina ruského zlatého pokladu převezena do Británie a Kanady. Asi polovina z toho - přes 500 tun - pak byla uložena v Kazani, kde se cenností zmocnila armáda plukovníka Vladimira Kappela a převezla je do Omsku. Tam je převzal bělogvardějský admirál Alexandr Kolčak.

Ještě v dubnu téhož roku bylo v místní pobočce Státní banky 505 tun zlata. Na podzim roku 1919 nechal Kolčak poklad naložit na 40 vagónů a vydal se s nimi po transsibiřské magistrále na východ.

Vlak tehdy eskortovaly čs. legie. Ty počátkem roku 1920 předaly v Irkutsku Kolčaka do rukou eserům a zlato výměnou za volný průchod domů bolševikům. Chybělo však 182 tun. Podle některých teorií se této části pokladu zmocnili legionáři, a právě toto zlato se pak stalo základem pro vznik Leigiobanky. Jiné hypotézy však pracují s teorií, že několik vagónů tehdy během transportu spadlo do hlubin Bajkalu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků