Hlavní obsah
 

Thajští celníci zabavili náklad 136 luskounů – nejpašovanějších zvířat na světě

V noci ze středy na čtvrtek zabavili thajští celníci ve spolupráci s ochránci zvířat zásilku 136 živých luskounů a zhruba 450 kilogramů jejich šupin, která byla zřejmě určena pro malajsijský trh. Luskoun patří k chráněným ohroženým druhům, v Asii je však považován za delikatesu a části jeho těla jsou používány v tradiční čínské medicíně.

 
Thajští celníci zabavili náklad 136 luskounů – nejpašovanějších zvířat na světě

Každoročně je podle odhadů uloveno kolem 100 tisíc luskounů, kteří tak jsou považováni za nejlovenější zvíře na světě. Cena jejich šupin se na černém trhu pohybuje kolem 3 000 dolarů (zhruba 66 000 korun) za kilogram. Není proto divu, že obchod s těmito zvířaty jen kvete a luskounů velice rychle ubývá.

Luskoun je podivuhodné zvíře neznámého evolučního původu a jediný savec, který je obdařen šupinami. Osm různých druhů žije ve střední a jižní Africe a jižní Asii. Některé druhy žijí na stromech, jiné si hrabou nory, avšak pouze jeden z nich je aktivní ve dne.

Kvůli svým šupinám je někdy luskoun přezdíván „artyčok na nožičkách“, jeho anglické jméno pangolin zase odkazuje k malajskému slovu „pengguling“, které znamená „ten, co se valí“.

Za vybíjením zvířat stojí tradiční čínská medicína

Luskounovy šupiny jsou tvořené z keratinu podobně jako naše nehty nebo nosorožčí rohy. Jsou velice tvrdé a dohromady tvoří dvacet procent luskounovy váhy. Díky nim se luskoun stočený do klubíčka zvládne ubránit i velkým kočkovitým šelmám.

Jeho účinná obrana je ale hlavním důvodem, proč ho člověk vybíjí. Vysušené či opečené šupiny slouží v tradiční čínské medicíně jako prostředek na zmírnění paralýzy, podpora laktace či proti hnisu. V minulosti byly šupiny využívány rovněž na výrobu slavnostních zbrojí. Nejde jen o šupiny, jeho maso je ještě dnes považováno v některých zemích za delikatesu.

Minulý rok byl obchod s luskouny celosvětově zakázán, pašeráci a pytláci se ale o to více snaží asijský trh lačnící po šupinách nasytit. Zdaleka největší pašovaná zásilka luskouního masa byla odhalena ještě v roce 2013. Poblíž filipínských vod úřady odhalily čínské plavidlo s nákladem 10 tun masa z tohoto ohroženého druhu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků