Hlavní obsah
 

Jak svět vítal rok 2020: Sydney odpálilo obří ohňostroj, na Times Square dorazil milion lidí

Díky časovému posunu svět začal slavit příchod roku 2020 už od úterních 11 hodin dopoledne našeho času. Tou dobou odbila půlnoc na polynéských ostrovech Samoa, Tonga či Kiribati. V Londýně ozářilo panorama hlavního města asi 12 tisíc ohňostrojů. Každoroční velkolepé show se dočkali obyvatelé australského Sydney. Na newyorském Times Square vítal příchod nového roku kolem milionu lidí.

 
Jak svět vítal rok 2020: Sydney odpálilo obří ohňostroj, na Times Square dorazil milion lidí

Poslední sekundy loňského roku lidé v New Yorku tradičně odpočítávali při spouštění velké křišťálové koule z obřího stožáru. Pak všichni společně zpívali jednu z nejznámějších novoročních písní anglicky hovořících zemí Auld Lang Syne a také slavný hit New York, New York. Na přihlížející se přitom snášely konfety, kterých bylo více než 1300 kilogramů.

Záznam: Novoroční oslavy po celém světe

Video: AP

Pomyslný kruh oslav se uzavřel na Americké Samoi. Polynéský ostrov přivítal nový rok ve středu v pravé poledne, dvacet pět hodin poté, co vypukly první oslavy na jen několik desítek kilometrů vzdáleném ostrově Samoa.

Na Times Square v New Yorku dorazil milion lidí, aby přivítal nový rok 2020

Foto: Frank Franklin II, ČTK/AP

Oficiálně přišel nový rok ještě o hodinu později na Bakerův a Howlandův ostrov. Tyto atoly, které patří Spojeným státům, jsou však neobydlené.

Slavili mezi prvními

Kromě polynéských ostrovů byl mezi prvními, kdo oslavil příchod nového roku, Nový Zéland, jenž slaví ve 12 hodin našeho času. Tou dobou už měli v australském Sydney jeden velký ohňostroj za sebou. Jako každý rok totiž město uspořádalo v 11 hodin (SEČ) velký ohňostroj pro rodiny s dětmi.

Silvestrovské oslavy byly v Austrálii hojně diskutovaným tématem. Letošní léto je totiž nebývale horké a suché. Teploty dosahují 40 stupňů Celsia a stát Nový Jižní Wales devastují rozsáhlé požáry.

Aby děti nepřišly zkrátka, připravuje pro ně město Sydney každý rok rodinný ohňstroj, který je odpálen tři hodiny před půlnocí.

Foto: AP

Řada měst včetně Canberry už ohňostroj z bezpečnostních důvodů a na nátlak veřejnosti zrušila. Celosvětově sledovaný ohňostroj v Sydney, kterého se účastní až milion lidí, se však konal navzdory petici, kterou podepsalo už 250 tisíc lidí a která požadovala, aby se peníze za show daly hasičům bojujícím s nezvladatelným živlem. Pro zákaz se vyslovil i australský vicepremiér John Barilaro, v pondělí však ohňostroj dostal zelenou od bezpečnostních úřadů.

V Sydney oslavy probíhaly celý večer, po rodinném ohňostroji přišla na řadu světelná show, půlnoční ohňostroj byl odpálen z nejslavnějšího australského mostu Harbour Bridge.

Hongkong zažil laserovou show

V jihokorejském Soulu přivítali rok 2020 tradičním zvoněním na bronzový zvon na náměstí Jonggak. Starosta Soulu a dalších vybraných 12 lidí na zvon udeřili každý 33krát. Původně byl zvon užíván k ohlašování konce a začátku dne a právě 33krát se na něj každé ráno zvonilo. Po půlnoci ceremonii zakončil ohňostroj.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Silvestrovský ohňostroj v novozélandském Aucklandu

Video: AP

Navzdory tomu, že Hongkong byl tento rok zmítán protesty, oslavy, které se uskutečnily v 17:00 našeho času, byly velkolepé. Byla nachystána laserová show nazvaná „Symfonie světel“, která trvala zhruba deset minut.

Laserová show v Hongkongu

Foto: Lucy Nicholson, Reuters

Agentury hlásily oproti minulým dnům poklidné protesty. Demonstranti vytvořili v centru Hongkongu lidský řetěz dlouhý několik kilometrů. Ještě předtím protestující procházeli nákupními středisky a vyzývali obyvatele, aby boj za demokracii nevzdávali ani v roce 2020.

Bombastickým ohňostrojem vítali nový rok také v thajské metropoli Bangkok.

Vítání nového roku v thajské metropoli Bangkok

Foto: Soe Zeya Tun, Reuters

V indickém Bengalúru oslavili půlnoc kvůli speciálnímu časovému posunu, někdy též zvanému indický čas, nikoliv v celou hodinu našeho času, ale v 19:30.

Indové vítají nový rok v Dillí

Foto: Francis Mascarenhas, Reuters

Velkolepé show a překonávání dosavadních rekordů během silvestrovských oslav se pro země sedmi arabských emirátů stává doslova tradicí. Prim tentokrát nehrála Dubaj, ale emirát Rás al-Chajm, kde poprvé využili 190 dronů, jež odpálily ohňostroj.

Malý emirát se také pokusil vytvořit světový rekord v podobě nejrozsáhlejšího ohňostroje. Světelný vodopád byl vytvořen na pobřeží v délce čtyř kilometrů.

Mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji

Foto: Christopher Pike, Reuters

Následně se oslavy přesunuly směrem do Evropy a Afriky. Z velkých evropských měst přivítala nové desetiletí jako první Moskva, a to v deset hodin večer středoevropského času.

Příchod nového roku v Moskvě

Foto: Denis Tyrin, ČTK/AP

Navzdory stávce v dopravě se na pařížské třídě Champs-Élysées přišly pokochat ohňovou show stovky tisíc lidí.

Z nábřeží Temže sledovalo v Londýně podívanou na obloze sledovalo asi 100 tisíc lidí. Příchod nového desetiletí ohlásil zvon Big Ben, po dvouletém mlčením způsobeném renovačními pracemi, jakož i zpěv fotbalové hymny, doby předehra k fotbalovému mistrovství Evropy v roce 2020, jehož semifinále a finále se bude hrát na londýnském stadionu Wembley.

Ohňostroj v Londýně

Foto: Matt Dunham, ČTK/AP

Přehled začátků roku dle jednotlivých časových pásem
(časy jsou převedeny na náš SEČ)
Úterý:
11:00 Tonga, Samoa, Kiribati
12:00 Nový Zéland
14:00 Austrálie
16:00 Japonsko, Jižní Korea, Severní Korea
17:00 Čína, Filipíny, Singapur
19:00 Bangladéš
19:30 Indie, Srí Lanka
20:00 Pákistán
22:00 Rusko (Moskevská oblast)
23:00 Řecko 
Středa:
00:00 Česká republika, Slovensko, Německo, Francie a další evropské země 
01:00 Velká Británie, Irsko, Portugalsko, Island 
03:00 - 04:00 Brazílie 
04:00 Argentina 
04:30 - 09:00 USA, Kanada (od východního pobřeží k západnímu) 
10:00 Aljaška
11:00 Havaj
12:00 Americká Samoa 
13:00 Bakerův ostrov, Howlandův ostrov
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků