Hlavní obsah

Studenti v Praze fantasticky rozblikali budovu kolejí

Vysokoškolské koleje v pražských Kunraticích ožily v duchu Pulp Fiction a Lvího krále díky speciálním světelným efektům, které se na budově promítaly. Light show rozblikala okna osmdesáti kolejních pokojů. Zazněly i známé hity jako Gangnam style nebo Žijeme len raz. Unikátní čtvrteční podívaná přilákala několik tisíc lidí.

Studenti v Praze fantasticky rozblikali budovu kolejí

Krátce po 16. hodině se prostor před budovou kunratických kolejí začal plnit prvními nedočkavci. Pod širým nebem zahrálo několik studentských kapel. Samotná světelná show odstartovala po 20. hodině, a bylo se na co dívat. Okna vytvořila animace ze známých filmů i počítačových her. Diváci mohli vidět ukázku z filmů Pulp Fiction, Mission Impossible, Lví král nebo Knight Rider.

Jde o výjimečnou akci svého druhu. Světla totiž musela být instalována přímo do jednotlivých pokojů, nejednalo se o žádnou projekci na zeď.

„Na místě pracoval tým asi 25 lidí, z nichž osm jsou studenti z Polska, kteří s konceptem Light show přijeli. Speciální světelné boxy o velikosti asi 10x10 cm se instalovaly do 80 oken kolejních pokojů, “obrazovka" tedy tvořila plochu o velikosti 10 oken na výšku a 8 oken na šířku,“ řekla manažerka projektu Martina Čmielová.

K umístění světla do pokoje byl nutný souhlas studentů

„Domluva se studenty byla z valné většiny skvělá, zajímalo je to a souhlasili. Ovšem v tom množství studentů, kteří se do světelné show zapojili, bylo procento těch, kteří nebyli spokojeni, že jim musíme vstoupit do pokoje. V tom případě jsme museli přijít i s vedením koleje, aby vše bylo pod dohledem,“ dodává Čmielová.

Instalace světel trvala asi dvě hodiny, poté proběhly dvě světelné zkoušky. Jednotlivá okna tvoří políčka v obrazech a dynamických příbězích. Každá budova má přitom jiné rozměry, samotné animace se musí speciálně přizpůsobit kolejnímu kampusu, kde podívaná proběhne.

„Světelné moduly se instalují do každého pokoje pod okno, s nabíječkou do zásuvky. Fungují na podobném principu jako wi-fi a jsou centrálně řízeny počítačem zvenčí. Každý modul má svou pozici naprogramovanou tak, že poté ví, kde přesně je a jak má blikat. Počítač pak vysílá program složený z animací od partnerů, studentů, i speciálně vytvořených pro Prahu. LED diodová světla umožňují využít až 16 000 barev.“

Hodinová show se v České republice konala podruhé, ovšem v Praze byla letos úplně poprvé. Světelná podívaná už proběhla v Brně i Českých Budějovicích. Unikátní akce je dílem polské skupiny P. I. W. O. z Technické univerzity ve Vratislavi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků