Hlavní obsah
Běhu se zúčastnily stovky lidí. Foto: Petr Janiš, Právo

Až tisíc lidí se zúčastnilo třetího ročníku Běhu pro gorily, který v sobotu odpoledne vyrážel z pražského Hradčanského náměstí. Cíl běhu, jehož je Právo mediálním partnerem, byl po více než pěti kilometrech na náměstí Republiky. Každý účastník se musel registrovat za poplatek 500 korun. Dostal pak masku gorily, v níž se pěkně zapotil.

Běhu se zúčastnily stovky lidí. Foto: Petr Janiš, Právo
Stovky lidí běžely pro gorily

Závodníci podle mluvčí pražské zoo Terezy Palečkové však nemuseli nutně běžet. "Trať dlouhou 5,1 km lze nejen proběhnout, ale také projít například s kočárkem nebo se psem nebo projet na koloběžce," nabádala Palečková a mnozí toho využili.

Výtěžek z akce má letos přispět na projektu Toulavý autobus. Předpokládá se pořízení autobusu, který bude vozit děti především z pralesních oblastí Kamerunu do záchranných stanic, kde se mají s gorilou nížinnou seznámit jinak než na talíři. Dříve se z výtěžku běhu kupovalo vybavení strážců kamerunské rezervace Dja a podporovala záchranná stanice v Limbe.

Někteří se při v masce gorily pekně zapotili.

Foto: Petr Janiš, Právo

Ochránci goril vedle pytláctví upozorňují na těžbu deštných pralesů, kvůli níž zaniká nejen prostředí goril nížinných, ale celý rozmanitý ekosystém.

V neděli zve pražská zoo na rozlučku s Upitou. Nejde ale o gorilu, ale o samici orangutana sumaterského, která se stěhuje izraelské zoo Hai Park za osamělým samcem. "Upitě přijde v 15:00 popřát šťastnou cestu cestovatel Josef Formánek," uvedla Palečková. Formánek je také spisovatelem, autorem bestselleru Prsatý muž a zloděj příběhů i novinky Létající jaguár.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků