Hlavní obsah
Obecní autokemp Ontario u Kyselky leží na pozemcích vojenského prostoru Hradiště, což obci komplikuje investice do jeho obnovy. Foto: PRÁVO - Rudolf Voleman

Srdce nad Hradem se změnilo v otazník a pak zhaslo

Kontroverzní neonové srdce, které od 17. listopadu svítí nad Pražským hradem, se dnes večer začalo měnit v otazník. Po 17:00 začala mizet jeho levá polovina a pod zbývající částí byl vidět svítící bod. Před 18:00 ale srdce zcela zhaslo.

Obecní autokemp Ontario u Kyselky leží na pozemcích vojenského prostoru Hradiště, což obci komplikuje investice do jeho obnovy. Foto: PRÁVO - Rudolf Voleman
Srdce nad Hradem se změnilo v otazník a pak zhaslo

Za jeho přeměnou v otazník stojí skupina, která si říká Z toho ven.

Podle mluvčího prezidentské kanceláře Martina Krafla vypnuli přívod proudu pracovníci hradní správy. "Vedle přívodu elektrického proudu se ve vlhkém prostředí pohybovali lidé a hrozilo nebezpeční úrazu," řekl ČTK. Správa proud zapne, až odborníci zkontrolují, zda nehrozí nebezpečí. Kdy to bude, neuvedl. Hradní policie si podle mluvčího zapsala jména a další údaje z dokladů lidí, kteří srdce zakrývali, a případ předala republikové policii.

"Jestliže se vytratí láska a porozumění, jestliže lidstvo přestane vnímat sdělení těch, kteří jsou jejich součástí, a bude zkoumat pouze formy, a ne obsahy, zbudou jen otazníky. Ty samé otazníky, které se rozsvěcují spolu s diskusemi o budoucnosti českého trůnu a směřování lidstva vůbec. Jsou vám tedy otazníky bližší než jistota tepajících srdcí?" uvádí se v manifestu skupiny.

Dostál si přimluvil u policistů

Její zástupci nechtěli dnešní akci více komentovat. Na místě to vypadalo tak, že asi 20 lidí vylezlo na lešení a začalo část neonového srdce balit do lepenky. Dalších asi 20 lidí je pozorovalo z pod věže svatojiřské baziliky, na které je patnáctimetrové srdce umístěno.

Jeho přeměnu v otazník sledoval rovněž ministr kultury Pavel Dostál. Pokud někdo vytvoří nějaké dílo, neměl by ho podle něj jiný přetvářet. "To je jako byste postříkali obraz sprejem," uvedl. U policistů se ale přimluvil, aby mladíky propustili. Autor neonového srdce, výtvarník Jiří David, ČTK řekl, že neví, kdo za dnešní akcí stojí.

Srdce se začalo měnit v otazník den předtím, než budou poslanci a senátoři právě na Hradě volit nástupce Václava Havla. David nehodlá do současné podoby neonového díla jakkoli zasahovat. Po příjezdu na místo uvedl, že se pokusí otazník rozsvítit. Lidé ze skupiny Z toho ven odešli počkat na jeho rozsvícení na druhý břeh Vltavy.

Pro a proti

Neonové srdce vyvolalo bouřlivé diskuse. Zatímco turistům a návštěvníkům Prahy se líbí, na domácí scéně byl umělecký objekt přijímán spíše s rozpaky. Zastánci artefaktu většinou oceňují hlavně možnost svobodného projevu, odpůrcům vadí umístění na katedrále i různé nabízející se výklady. Například politici většinou poukazovali na to, že neonovým srdcem bývají často označovány veřejné domy. Podle autora ale srdce označuje symbol dorozumění, síly pozitivní komunikace, odbourávaní ideologických klišé a zla. Srdce hájí i Havel. Právě s jeho odchodem z Pražského hradu by mělo zhasnout.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků