Hlavní obsah
 

Spiderman, Šmoulové či Transformers. Sochaři z ledu tesali hrdiny dětských příběhů

Deset sochařů z Česka, Slovenska, Polska nebo Běloruska o víkendu bojovalo o přízeň návštěvníků pražského nákupního centra Galerie Harfa. Celou sobotu vytesávali pomocí motorových pil, dlát a jiného náčiní postavy z dětských příběhů, a to v životní velikosti. Návštěvníci nakonec rozhodli, že nejhezčí je socha od Mariána Maršálka, který dělal Transformera.

 
Spiderman, Šmoulové či Transformers. Sochaři z ledu tesali hrdiny dětských příběhů

„Opravdu mě výhra potěšila,“ řekl hned po vyhlášení vítězů Novinkám Maršálek, který se kromě sochařiny věnuje i restaurátorství či zvukovým objektům.

Zadanou figurku prý původně neznal, proto ji musel detailně nastudovat. Za jeden den se prý dá v pohodě vytesat.

Druhé místo obsadil Slawek Borecki z Běloruska se sochou Thora a třetí místo si vybojoval Tomáš Bosambo s postavičkou Pepka námořníka.

Na výrobu měli sochaři celou sobotu.

Foto: Novinky

Podobné sochařské klání tu nachystali i v minulých letech, téma je ale vždy jiné. „Letos jsme si do poslední chvíle nebyli jistí, ale vsadili jsme právě na komiksové postavy,“ řekla Novinkám manažerka Galerie Harfa Martina Tlustá.

Vedle vítězných soch se postavili do řady například také Kapitán Amerika, Spiderman, Batman, postavičky Šmoulů, želvy Ninja a jiné.

„Každý sochař má k dispozici deset ledových kvádrů o celkové váze 1250 kg. Za dva dny se to dá krásně zvládnout. U práce s ledem je dobré, že když se seknete a něco zkazíte, dá se to pomocí dláta a sněhu ještě zpravit,“ uvedl Ondřej Benš, který dělal želvy Ninja.

Sochy se tesaly do ledových ker.

Foto: Novinky

Ke smůle umělců se v neděli dost oteplilo, takže detaily na sochách začaly rychle mizet. Díla budou na střeše centra k vidění až do úplného rozpuštění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků