Hlavní obsah
Slonice v ústecké zoologické zahradě malují obrazy, jejich díla jsou na prodej. Foto: Libor Zavoral, ČTK

Slonice v ústecké zoo malují obrazy

Slonice v ústecké zoologické zahradě malují obrazy. Cílem nezvyklé činnosti je zpestřit tvorům denní režim a prohloubit jejich vztah s chovatelem. Díla největších suchozemských savců jsou na prodej. Část výtěžku jde na výzkum sloních nemocí.

Slonice v ústecké zoologické zahradě malují obrazy, jejich díla jsou na prodej. Foto: Libor Zavoral, ČTK
Slonice v ústecké zoo malují obrazy

Indické slonice Kala a Delhi poprvé dostaly speciálně upravený štětec do chobotu v roce 2012.

„Sloni jsou inteligentní zvířata, takže poměrně rychle pochopí, co se od nich vyžaduje. Delhi byla k této aktivitě přístupnější a šikovnější, takže většinu obrazů namalovala ona, ale autorkou některých je i Kala,“ popsal chovatel Jan Javůrek.

Sloni malují štětcem s držátkem ve tvaru písmene T, aby jej mohli dobře uchopit.

„Používáme zdravotně nezávadné prstové barvy, které rozmícháme a vždy nabízíme ze dvou na výběr. Pak držíme plátno před slonicí a ona maluje podle své fantazie. Zhotovení jednoho obrazu trvá zhruba deset až patnáct minut,“ doplnil Javůrek.

Používají se zdravotně nezávadné barvy

Foto: Libor Zavoral, ČTK

K malování chovatelé slony nijak nenutí. „Je to další ze způsobů, jak slonům zpestřit denní režim a postarat se o jejich psychickou pohodu, neboť vhodně zvolenými aktivitami se předchází vzniku stereotypnímu chování, které je u nudících se slonů časté. Navíc se tím posiluje a prohlubuje vztah mezi zvířetem a chovatelem, což je v našich podmínkách kontaktního chovu velice důležité,“ uvedl další z chovatelů Petr Kiebel.

V současné době tuto tvůrčí činnost zařazují v Ústí na program slonům častěji. Důvodem je podpora výzkumu sloních nemocí jako je herpes. Tento virus letos zabil ani ne dvouletou sloní samici v Ostravě. Podobných případů v poslední době přibylo. Virus se začal chovat agresivněji, ohrožena je tak nyní populace slonů indických na celém světě. Experti v berlínském institutu nyní hledají látku, která by slony ochránila.

Obrazy od dvou ústecký slonic je možné koupit v prodejně suvenýrů v zoo. Menší obraz stojí 500 korun, větší 900 korun. Příspěvek na výzkum sloních nemocí je 100 korun u menšího a 200 korun u většího obrazu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků