Hlavní obsah

Šimpanz lstivě plánoval útoky na návštěvníky zoo

Hodně lidí považuje šimpanze za „roztomilé opičky“ v zoo, které umí báječně napodobovat lidi. Mýlí se hned nadvakrát, nejde o opičky, ale o lidoopy, kteří dovedou i zabíjet. Ve švédské Zoo Furvik severně od Stockholmu zjistili, že vůdce šimpanzí tlupy plánoval útoky a předem si připravil zásoby kamenů, aby jimi mohl zasypat návštěvníky.

Šimpanz lstivě plánoval útoky na návštěvníky zoo

Server Discovery k tomu poznamenává, že kdyby zákon neomezoval trestní odpovědnost jen na lidi, tak by šimpanz Santino už seděl ve vězení s vyšší ostrahou za házení kamenů a dalších předmětů na lidi.

Studie zveřejněná v časopise Curent Biology dokazuje, že útoky byly předem připravované a plánové a nejednalo se o náhlý projev zuřivosti, ale chladně promyšlenou akci. Podobné způsoby uvažování se dříve však přisuzovaly pouze člověku a ne zvířatům.

:. Santi projevil značnou vynalézavost při hledání munice.foto: ČTK/AP

 Švédský zoolog Mathias Osvath začal chování šimpanzů studovat v roce 1997. Mimo jiné si po čase všiml, že dominantní samec nechává tu a tam hromádky kamenů.

Otevřené výběhy ve švédské zoo jsou otevřené kvůli povětrnostním podmínkám jen čtvrtinu roku a šimpanzi jsou na přítomnost návštěvníků mnohem méně zvyklí než jinde. Pět dní před plánovaným sezónním otevřením zoo, začal šimpanz sbírat kameny a shromažďovat je na některých místech.

:. Ukázka ze zabaveného Santiho arzenálufoto: ČTK/AP

Protože kámen letící na překvapené turisty byl nemilým překvapením, snažili se ošetřovatelé podobné zásoby munice objevit a odnést. Nicméně Santino kromě kamenů zařadil do arzenálu i úlomky betonu, který je součástí výběhu primátů. Naučil se rozeznávat, kde je beton narušený. Šimpanz pak byl pozorován jak buší tu a tam do betonu, z něhož byly vystavěny struktury ve středu výběhu. Odlomené kusy přenášel Santino na hromádky blíž k okraji výběhu, kam přicházely jeho živé cíle – návštěvníci.

Přestože hlavním útočníkem byl Santino a samice o jeho jednání nejevily zájem, nejedná se o úchylku jediného zvířete žijícího v zajetí. Útoky a jejich promyšlené plánování byly zaznamenány i při terénních výzkumech v Africe, kde výskyt dvou tlup primátů na území s omezenými zdroji končil vyhlazovacím konfliktem jedné tlupy proti druhé. Kdy jedna tlupa útočila ze zálohy na osamělé příslušníky druhé tlupy, až ji zcela zdecimovala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků