Hlavní obsah
 

Ryba vyskočila z vody a ulovila ptáka v letu

Vědcům z Jihoafrické republiky se podařilo natočit rybu bingu pruhovanou, jak se vymrštila z vody a chytila letícího ptáka. Některé druhy ryb jsou známé tím, že loví ptáky stojící v mělčině či plovoucí po hladině, podle vědců je ale jejich objev prvním průkazně zaznamenaným případem, kdy ryba chytila ptáka v letu.

 
Ryba vyskočila z vody a ulovila ptáka v letu

Výzkum prováděli odborníci z North West University v Jihoafrické republice a zjištěné poznatky publikovali v časopise Journal of Fish Biology, napsal server BBC. Bingu pruhovanou (Hydrocynus vittatus) natočili při jejím počínání na přehradě Schroda v jihoafrické provincii Limpopo.

„Bingy pruhované jsou jedním z nejúžasnějších druhů sladkovodních ryb na světě. Je to nápadná ryba s krásným zbarvením, jasně červenými ploutvemi a ostrými zuby,“ řekl o rybě, která může dorůst až do metrové délky, spoluautor studie profesor Nico Smit.

Vědci zkoumali život ryby a nejprve zjistili, že se krmí převážně jinými rybami při soumraku nebo při úsvitu a přes den odpočívají ve větších hloubkách. Během pozorování v létě ale Smit a jeho kolegové zaznamenali neobvyklou aktivitu.

Hydrocynus vittatus disponuje ostrými zuby

Foto: Profimedia.cz

Bingy v dopoledních hodinách plavaly v otevřených prostorách a při vyskakování nad hladinu chytaly vlaštovky. Tým výzkumníků toto chování „extrémně překvapilo“. Později se jim ho podařilo zaznamenat na video. Již dříve se objevovaly zvěsti o ptácích mizících nad africkými jezery, ale neexistovalo průkazné odůvodnění tohoto jevu.

„Během 15denního výzkumu jsme zaznamenali denně až 20 úspěšných pokusů jedinců H. vittatus,“ uvedli vědci ve zprávě v Journal of Fish Biology.

Lov plovoucích ptáků byl v minulosti zaznamenán u štik, okounů nebo piraň, ale podle Smita se jedná o první případ, kdy bylo u sladkovodní ryby zaznamenáno chycení ptáka v letu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků