Hlavní obsah
 

Ryba s lidským „obličejem” ohromila turisty

Skupinku turistů u města Kchun-ming na jihozápadě Číny zaujala zajímavě zbarvená ryba, která si to zamířila ke břehu. Ty, kteří ji pozorovali, ohromilo zbarvení nápadně připomínající lidský obličej.

 
Ryba s lidským „obličejem” ohromila turisty

Video pořízené v úterý 5. listopadu se okamžitě stalo hitem sociálních sítí. Na záběrech je obyčejný kapr, jeho zbarvení však nápadně připomíná lidský obličej. „Podívejte, z ryby se stala víla, má lidský obličej,“ uvedla s nadsázkou autorka videa.

Přisuzování lidských vlastností, chování či podoby neživým objektům, rostlinám či zvířatům se nazývá antropomorfismus. Díky němu můžeme vidět lidské tváře ve tvaru mraků, postavy v podivně tvarovaném kmenu či třeba právě obličej na hlavě kapra.

V případě chování často přisuzujeme zvířatům nevědomky lidské vlastnosti, které však s opravdovým chováním zvířat nemají co do činění.

Sklony k antropomorfismu provázejí člověka celou jeho historii a zřejmě provázet i nadále budou. Proč tomu tak je, nebylo definitivně potvrzeno. Většina vědeckých studií však předpokládá, že se jedná o „vedlejší efekt“ našeho vnímání okolního světa.

Náš mozek je vybaven kognitivními mechanismy tak, aby dokázal zpracovat projevy sociálního chování ostatních a dokázal rychle číst výrazy obličeje či řeč těla. Pokud objekt či zvíře vykazuje podobné znaky jako člověk, máme tendence mu lidské vlastnosti či podobu přiřadit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků