Hlavní obsah
Barmanská show začíná! Jedna lahev, druhá lahev a než se kdo nadál, pohár tequily na pultě stál. Petr Hurta tak představil řadu triků svého umění. Foto: Stanislava Dvořáková

Staletý sen všech šlechtitelů květin - modrá růže - se zřejmě brzy stane realitou. Američtí vědci čirou náhodou narazili na způsob, jak dát přirozenou blankytnou barvu květině, která sice kvete v nepřeberných odstínech od růžové přes červenou až po žlutou, nikdy ne však modře.

Barmanská show začíná! Jedna lahev, druhá lahev a než se kdo nadál, pohár tequily na pultě stál. Petr Hurta tak představil řadu triků svého umění. Foto: Stanislava Dvořáková
Růže budou kvést modře

Unikátní metodu objevili biochemikové Peter Guengerich a Elizabeth Gillamová z Vanderbiltovy univerzity v americkém Nashvillu při zcela nepěstitelských pokusech s léčbou Alzheimerovy nemoci.

Během zkoumání reakcí jater na chemoterapeutika izolovali enzym vynikající dosud neznámou schopností - pokud se setkal s živou bakterií, zbarvil ji na modro.

"Napadlo nás, že by se na tom dalo vydělat. Když totiž vložíme gen enzymu do květiny, zcela určitě ji obarvíme na modro," řekl Guengerich, který si nechal metodu patentovat a informoval o ní v posledním vydání odborného magazínu Journal of Medicinal Chemistry.

Tučný zisk

Reakce pěstitelů růží jsou ovšem smíšené. Někteří pohotově vypočítali, že by s modrými růžemi mohli vydělat asi pět procent ročního obratu trhu s růžemi, který činí v přepočtu 33 miliard korun.

Mluvčí britské Královské růžové společnosti se nechal slyšet, že novinka brzy zapadne. Zdroj britské Konzervativní strany nicméně žertem poznamenal, že by mohlo jít o nový symbol strany, který by vhodně konkuroval rudé růži labouristů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků