Hlavní obsah

Rodina z Třebíčska prodává dům s tajemným rámusem

Už zhruba čtrnáct dnů je na prodej rodinný dům ve Lhánicích na Třebíčsku. Jeho majitelé v něm za žádnou cenu dál bydlet nechtějí. Hluk slyší i návštěvníci. Odborníci se nemohou dohodnout, co jej způsobuje.

Rodina z Třebíčska prodává dům s tajemným rámusem

V domě nepřetržitě hučí a bublá. „Je to jako kdyby se valila voda přes nějakou překážku. Tlak do uší jako v ponorce. Bolí vás z toho hlava,“ popsala vjem, který obyvatelům domku už přes tři měsíce krade spánek, Hana Fajmonová.

Do domu ve Lhánicích, v němž za 40 let od jeho postavení nikdo nebydlel, se s manželem nastěhovali letos v květnu. Koupili a opravili ho s pomocí hypotéky. Idyla skončila krátce po návratu ženy z porodnice, v druhé polovině června. V domě začalo hučet. Protože zhruba v té době zvyšovali v nedaleké dukovanské jaderné elektrárně výkon turbín, Hana Fajmonová si to dává do spojitosti.

Seriózní průzkum Ústavu fyziky Země však zvýšené vibrace nepotvrdil. Také nedaleká seizmologická stanice, která podle ředitele instituce Jaroslava Švancary dokáže zachytit i signály pod prahem lidského pociťování, nezaznamenala mezi výstupy z května a září v seizmickém spektru žádné měřitelné změny.

Fojmanovi se svými starostmi ovšem nejsou sami, záhadný zvuk prý vnímají i někteří další lidé v obci. Jiným je naopak příběh o tajemném hluku k smíchu.

Odborníci včetně seizmologů ale potíže rodiny neodkazují jako někteří sousedé ryze do rozporuplného světa psychotroniků. Existuje prý totiž tzv. fenomén brumu, jímž se ve světě kvůli podobným případům, jakým je ten ze Lhánic, zabývá mnoho expertů.

Hygienici naměřili jen nízké frekvence

Nad příčinami zvláštního bručení ve Lhánicích však všichni zatím jen spekulují. Naprázdno zatím vyšlo i měření hygieniků. „Nízké frekvence pod prahem slyšení tam jsou, ale podle předběžných výsledků to splňuje hygienický limit,“ řekl Milan Brychta, vedoucí odboru hygieny obecní a komunální jihlavské krajské hygienické stanice.

„Protelefonovala jsem spoustu peněz při hledání pomoci a utratila jsem dost i za léky. Teď už neutrácím – vím, že hukot není můj výmysl, protože ho slyší i jiní. Jenže to mojí rodině nepomůže,“ posteskla si Hana Fajmonová. Rozhodli se proto domu zbavit. Obávají se ale, že kupci stát ve frontě nebudou. Zatím se jim žádný neozval. Rodina si ani nepřeje, aby se dům fotografoval

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků