Hlavní obsah
Vítězky kategorie 18-29 let. Foto: beauty.ai

Roboti hodnotili krásu lidí. Vyhráli téměř výhradně běloši

Soutěž Beauty.AI, v níž hodnotili krásu lidí roboti, dopadla poněkud rozpačitě a vyvolala otázky, zda umělá inteligence může rozhodovat objektivně. Mezi vítězi totiž mají velkou převahu běloši.

Vítězky kategorie 18-29 let. Foto: beauty.ai
Roboti hodnotili krásu lidí. Vyhráli téměř výhradně běloši

Beauty.AI slibovala jakožto první mezinárodní soutěž rozhodovaná stroji hodnocení na základě objektivních faktorů, jako jsou symetrie obličeje nebo vrásčitost. Své snímky do ní zaslalo kolem 6000 tisíc lidí z celého světa.

Roboti vybrali 44 vítězů, jenže se ukázalo, že většina z nich jsou běloši. Kromě nich se tam objevilo pár Asiatů a jeden člověk s tmavou kůží. Mezi účastníky sice měli běloši převahu, ale do soutěže se přihlásily i velké skupiny lidí z Afriky a Indie, napsal ve čtvrtek web listu The Guardian. Kompletní výsledky jsou k vidění na webu soutěže.

Vysvětlení je nasnadě. Algoritmus, podle kterého umělá inteligence soutěžící posuzovala, nebyl nastaven na to, aby hodnotil barvu kůže jako znak krásy. Hlavní problém byl v tom, že databáze, na základě které algoritmus stanovil standardy krásy, neobsahovala dostatečný počet zástupců minorit, uvedl jeden z šéfů soutěže Alex Zhavoronkov.

Takto vybrala umělá inteligence pětici nejlepších žen v kategorii 30-39 let.

Foto: beauty.ai

„Pokud nemáte v datech tolik barevných lidí, pak můžete opravdu mít neobjektivní výsledky,“ řekl Zhavoronkov.

V podstatě jde o to, že algoritmus má sice být neutrální a objektivní, stále ho však vytvářejí lidé, a tak se můžou projevit jejich předsudky a nedostatky.

Případ dal vzpomenout na letošní březen, kdy společnost Microsoft spustila svou umělou inteligenci – speciální chatovací robot, který se měl rozvíjet díky mikroblogovací síti Twitter. Robot ale začal mít rasistické sklony. [celá zpráva]

Vítězové mužské kategorie 18-29 let.

Foto: beauty.ai

Zhavoronkov dodal, že na podzim spustí další kolo s upraveným algoritmem, který by měl přinést přesnější výsledky, a přiznal, že roboti možná nejsou těmi, kdo by měl hodnotit fyzickou krásu.

„Víc mě překvapilo, jak algoritmus vybral ty nejkrásnější lidi. Z toho velkého počtu zvolili roboti lidi, které bych já nevybral,“ uvedl vědec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků