Hlavní obsah
Psi mohou mít podle britských vědců od narození spíš optimistickou a nebo pesimistickou povahu. Foto: Profimedia.cz

Psi se s optimistickou či pesimistickou povahou už narodí

Vědci zjistili, že někteří psi jsou od přírody pesimističtí, zatímco jiní zase věří, že všechno dobře dopadne. Například pokud se váš pes ve vaší nepřítomnosti pustí do likvidace pohovky, je to spíše asi pesimista. K tomuto závěru dospěli angličtí vědci.

Psi mohou mít podle britských vědců od narození spíš optimistickou a nebo pesimistickou povahu. Foto: Profimedia.cz
Psi se s optimistickou či pesimistickou povahou už narodí

"Je známo, že u lidí emocionální stavy ovlivňují úsudek a spokojení lidé mají sklon k tomu, posuzovat i nejasné situace pozitivně. Náš výzkum ukázal, že něco podobného platí i o psech," tvrdí profesor Mike Mendl, vedoucí studie na Bristol University.

Psí psychologii zkoumali vědci tak, že zvířata naučili, že misky na jedné straně místnosti obsahují jídlo, kdežto na druhé straně místnosti jsou prázdné. Pak rozestavěli misky na "neutrální" místa doprostřed.

Jsou jako lidé a věří, že bude lépe

Ukázalo se, že stejně jako lidé jsou i hafani připraveni v každé situaci najít něco dobrého. I optimističtí psi sprintovali k miskám a čekali, že v nich najdou potravu. Psi chmurnějšího založení podle agentury Reuters váhali, nebo se k misce blížili jen pomalu.

Studie zkoumala 24 psů. Ukázalo se, že základní temperament psa je i dobrým ukazatelem toho, jak se domácí miláček bude chovat v nepřítomnosti pána. Psi, kteří misku vždy viděli spíš jako napůl plnou, byli klidní - věřili, že se k nim pán vrátí. Psí pesimisté propadali beznaději, štěkali a začínali ničit věci.

Podle Mendla by majitelé psy, kteří v jejich nepřítomnosti ničí věci, neměli trestat, ale spíš se zamyslet nad tím, jak jim pomoci problémy překonat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků