Hlavní obsah
Medvěd Arthur, kterého měl zastřelit lichtenštejnský princ, na snímku z roku 2019. Foto: AFP PHOTO /Agent Green NGO, Profimedia.cz

Princ Emanuel zastřelil našeho největšího medvěda, tvrdí rumunští ochranáři

Lichtenštejnský princ zastřelil při lovu „největšího“ medvěda v Rumunsku. Podle agentury AFP o tom ve čtvrtek informovaly dvě nevládní organizace, které se zabývají ochranou přírody. Případ vyšetřuje rumunská policie.

Medvěd Arthur, kterého měl zastřelit lichtenštejnský princ, na snímku z roku 2019. Foto: AFP PHOTO /Agent Green NGO, Profimedia.cz
Princ Emanuel zastřelil našeho největšího medvěda, tvrdí rumunští ochranáři

„Arthurovi bylo 17 let a byl to největší známý medvěd v Rumunsku a zřejmě i v Evropské unii,“ uvedl Gabriel Paun z rumunského ekologického spolku Agent Green s odvoláním na svědectví hajného ve středorumunské župě Covasna.

Lov medvědů je v Rumunsku zakázaný. Princ Emanuel, který žije na rodinném hradě v Rakousku, ovšem dostal výjimku k odstřelu agresivní medvědice podezřelé z loňských útoků na několik zemědělských usedlostí, sdělilo rakouské Sdružení proti továrnám na zvířata (VGT).

Ministr životního prostředí Barna Tánczos místním médiím potvrdil vydání povolení k odstřelu, jméno držitele ale nesdělil. Princ ale v březnu skolil „samce, který žil uprostřed lesa a k okolním domům se nikdy nepřibližoval“, uvedl Paun s tím, že od místního loveckého spolku získal plné jméno střelce, které zní „Emanuel Prinz von und zu Liechtenstein“. Úřady identitu lovce nezveřejnily.

Debaty o zrušení zákazu odstřelu

„Je jasné, že princ sem nepřijel vyřešit problém, který trápil vesničany, ale přijel, aby zabil medvěda a získal největší trofej, kterou si může pověsit na zeď,“ uvedl aktivista. „Věděli jsme, že má být zastřelena medvědice, ale našli jsme samce,“ řekl AFP šéf místní policie pro dohled na ochranu životního prostředí Octavian Bercean s tím, že případ se vyšetřuje jako možné pytláctví.

Princ Emanuel, který je lékařem a pochází z vedlejší linie vládnoucího rodu Lichtenštejnů, se na dotaz AFP k případu nevyjádřil. Sdělil pouze, že vždy „chová respekt k přírodě“.

Rumunsko je domovem zhruba 6000 medvědů hnědých, což představuje asi 60 procent jejich celkových stavů v Evropě. V důsledku jejich vzrůstající populace se v posledních letech množí střety těchto šelem s místními obyvateli.

Zatímco část obyvatel i volených zástupců v Rumunsku by si přála zrušit zákaz odstřelu medvědů, ochránci přírody místo toho nabádají ke zlepšení opatření, která by umožnila klidnější soužití člověka s těmito zvířaty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků