Hlavní obsah
Železniční trať poblíž místa, kde se má podle hledačů pokladů nacházet domnělý vlak. Foto: Kacper Pempel, Reuters

Polský „zlatý vlak“ má svou vodku, pivo, dortíky i vtipy

Tajemný nacistický vlak se zlatem, po kterém pátrají lovci pokladů u Walbrzychu na jihu Polska, se ještě nenašel. Ale i tak „zlatá horečka“ dokázala upoutat pozornost médií od Argentiny po Vietnam, obstarala citelný přírůstek turistů v regionu, inspirovala výrobu „zlaté“ vodky” i „vlakového“ piva, sepsání nejméně tří knih a v neposlední řadě také záplavu vtipů.

Železniční trať poblíž místa, kde se má podle hledačů pokladů nacházet domnělý vlak. Foto: Kacper Pempel, Reuters
Polský „zlatý vlak“ má svou vodku, pivo, dortíky i vtipy

Zlota walbrzyska je nový druh vodky, ve které lze – alespoň podle ujišťování místního výrobce – najít kromě příchutě švestek a vlašských ořechů i plátky čtyřiadvacetikarátového zlata. Pivovar Lwówek se zase pustil do vaření piva „Zlatý vlak“ v lehké i těžké verzi.

„Hned pár dní po vstupu na trh se ukázalo, že to byla trefa do černého,“ tvrdí pivovarník Dariusz Domagala. A v jedné cukrárně ve Walbrzychu nově nabízejí „sladké zlato“, tedy dortíky ve tvaru zlatých cihel.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: V Polsku začalo pátrání po nacistickém zlatém vlaku

Video: Reuters

Zprávy o pátrání inspirovaly internetové vtipálky k tomu, že „zlatý vlak“ už párkrát virtuálně vydražili. „Možný náklad: úspory obyvatel Breslau (nyní Vratislavi), ukradená umělecká díla, zlato z říšské banky, Jantarová komnata, uloupený židovský majetek i zbraně, chemické a radioaktivní materiály. Odběr výlučně osobně,“ nabízela jedna z upoutávek, než zasáhl správce aukčního portálu.

Zakrátko se ale vynořily dražby jiné a virtuální cena virtuálního vlaku se šplhala k desítkám miliónů zlotých.

Jeden vtip za druhým

„Žádný zlatý vlak neexistuje. Polské dráhy tvrdí, že je to jen zpožděný rychlík Sudety z roku 2005,“ žertoval list ASZdzennik. Podle jiné zprávy se v podzemních štolách senzačně našlo vratislavské metro, které slezskému městu ve skutečnosti citelně chybí.

„Zlatý vlak se stal motorem turistiky v regionu. Začaly se organizovat tematické výlety. Mediální rozruch přilákal do Walbrzychu turisty nejen z Polska, ale i z ciziny,“ napsal list Gazeta Wyborcza. Dodal, že zámek Książ (dříve Fürstenstein) u Walbrzychu loni poprvé navštívilo víc než 300 000 lidí.

Starosta města odhadl, že turistický ruch loni stoupl o 20 procent. Historka o zlatém vlaku také způsobila, že Walbrzychu se začalo žertem říkat Aubrzych, Goldenburg či Zlatobrzych.

Pátrání se rozjelo

Polsko-německá dvojice hledačů pokladů zahájila toto úterý za pomoci těžké techniky na 65. kilometru železniční tratě mezi Vratislaví a Walbrzychem pátrání po podzemním tunelu, ve kterém se má podle legend skrývat tajemný nacistický vlak se zlatem. [celá zpráva]

Jeho „nález“, opírající se zatím jen o radarové snímky a další záznamy přístrojů o geologických anomáliích, ohlásili Polák Piotr Koper a Němec Andreas Richter místním úřadům prakticky přesně před rokem.

Až nyní ale získali potřebná povolení a pustili se do kopání sond, které mají existenci tajemného vlaku potvrdit, anebo vyvrátit. Ve středu pátrání pokračovalo.

Podle desítek let starých pověstí nacisté na konci války vypravili z Vratislavi obrněný vlak plný zlata a cenností a před Rudou armádou ho schovali v podzemním tunelu u Walbrzychu nedaleko hranic s Českem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků