Hlavní obsah
 

Po čtvrtstoletí na svobodě. Medvědice týrané v ukrajinském cirkusu byly vykoupeny

Mříže, nedostatek prostoru, ztráta vzájemného kontaktu, až tři vystoupení během jednoho dne. A tohle dvě medvědí sestry zažívaly od malička dlouhých 24 let. Teď už nemusí, z ukrajinského cirkusu je vysvobodila sbírka na jejich vykoupení. Od 9. března si tak užívají svobodu v rumunském medvědím útulku.

 
Po čtvrtstoletí na svobodě. Medvědice týrané v ukrajinském cirkusu byly vykoupeny

Do ukrajinského cirkusu se medvědí sestry Máša a Laura, nyní pojmenované jako Dáša a Káťa, dostaly, když jim bylo pouhých pár týdnů. Od té doby medvědice čekal tvrdý trénink a až tři vystoupení denně.

Když medvědice zrovna nepředváděly, jak jezdí na kolech, skáčou přes obruče a další podobné triky, trávila tato 180kilová zvířata zbytek dne v zamřížovaných klecích se stěnami dlouhými pouze 1,5 metru. Mříže je zároveň oddělovaly od sebe. Což podle jejich zachránců vedlo k tomu, že se zvířata byla stále agresivnější.

Ce zi minunată! Câte emoții și câtă bucurie! Zilele de captivitate au luat sfârsit pentru artistele de circ Masha și...

Posted by Libearty - Bear Sanctuary on Wednesday, October 9, 2019

„Agrese, kterou v sobě medvědice měly, nepatřila té druhé, ale mřížím, které je od sebe oddělovaly,“ řekl Lionel De Lange z organizace Lawrence Anthony Earth Organization (LAEO), která se na vykoupení medvědic podílela.

Pobyt medvěda v útulku vyjde na 180 tisíc za rok

Podle De Lange se zvířata, sotva byla vypuštěna do volného prostoru medvědího útulku v rumunské Zarnešti, spolu začala mazlit a hrát si, a to navzdory samotářské povaze, která je medvědům přisuzována.

„Tahle záchrana byla jednou z těch nejemotivnějších, jakou jsme kdy uspořádali,“ popisoval své pocity De Lange. „Dovedete si představit, že medvědi, kteří k sobě měli takto blízko, se 24 let nemohli navzájem dotknout jinak než přes železné mříže?“

Teď čeká zvířata budoucnost v medvědím útulku Libearty. Ta ale samozřejmě není zadarmo. Už v březnu se podařilo skupině organizací zaměřených na výkup medvědů získat sumu převyšující 400 tisíc korun na výkup a lékařská vyšetření. Samotný pobyt v útulku však vyjde u každého medvěda až na 180 tisíc korun za rok. V útulku se přitom v současnosti nachází přes sto medvědů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků