Hlavní obsah
Umělá jezírka, kamenné vršky a louky s malými lesíky nahradily důlní dílo Foto: Milan Turek

Plzeňská zoo získala Hurvínka a Máničku

Pár girgentánských koz získala do svého chovu plzeňská zoologická zahrada. Z Tierparku v německém Berlíně přicestovala výměnou za jiná zvířata koza Mánička a kozlík Hurvínek. "Jména jim dali naši ošetřovatelé. Začalo to kozlíkem, který má kukuč jako Hurvínek. Kozu pak automaticky pojmenovali Mánička," řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Umělá jezírka, kamenné vršky a louky s malými lesíky nahradily důlní dílo Foto: Milan Turek
Plzeňská zoo získala Hurvínka a Máničku

Girgetánská koza je podle Vobruby v českých zoo chována poprvé. "Pochází ze Sicilie. Na počátku 90 let bylo toto stádo před vyhubením. Díky svému neobvyklému vzhledu, kterému vévodí dva až půlmetrové spirálově stočené rohy, si našla přátele v zoologických zahradách a jejich existence tak už není ohrožena," upřesnil mluvčí zoo. Girgetánská koza je odolné plemeno. Ročně vyprodukuje jedna koza až 400 litrů mléka. "Její původ je spjat s asijskou divokou kozou šrouborohou. Svému jménu koza vděčí místu, odkud pochází. To je provincie Agrigento," dodal Vobruba. Kozel dorůstá maximálně do 90 centimetrů výšky a váží až 80 kilogramů. Zbarvený je do bíla nebo hnědobíla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků