Hlavní obsah
 

Paviány v nizozemské zoo zachvátil podivný strach, marně se hledá důvod

Nizozemští zoologové se zatím marně snaží vyřešit záhadu podivného chování tlupy paviánů v místní zoologické zahradě. Zvířata z dosud neznámé příčiny propadla panice a projevují známky traumatu a stresu z hrozby, kterou nikdo neviděl. Informovala o tom agentura AFP.

 
Paviány v nizozemské zoo zachvátil podivný strach, marně se hledá důvod

"Zpanikařili v pondělí večer, začali být hysteričtí a chovat se podivně," řekl zoolog Wijbren Landman o tlupě čítající 112 paviánů, kteří obývají ostrov v zoo Emmen Dierenpark v severní části Nizozemska.

"V úterý a ve středu jen seděli na stromech nebo na zemi, skoro se nehýbali a nežrali," dodal. K návštěvníkům se opice, které se všechny narodily v zajetí, obracely zády.

Zvláštní chování paviánů se opakuje

Podle zoo je to počtvrté za posledních 20 let, co se paviáni v nizozemské zoo začali chovat tímto způsobem. Nikde jinde, ať už ve volné přírodě, nebo v zajetí, ovšem odborníci podobný druh chování u paviánů nezaznamenali.

Zatím se nepodařilo zjistit, co paviány tak vystrašilo, dodal Landman. "Slyšel jsem spoustu teorií, ale nic, co by obstálo," dodal. Mezi nimi nechybí možnost, že paviáni zahlédli nějakého predátora, ať už ve skutečnosti nebo třeba na tričku některého z návštěvníků, anebo že pocítili zemětřesení či jinou přírodní katastrofu.

"Nejšílenějším nápadem bylo, že je vyděsilo UFO," uvedl Landman.

Paviáni už začali jíst

Přestože stále chybí vysvětlení pro jejich chování, paviáni alespoň začali v posledních dnech trochu jíst. "Ve čtvrtek večer snědli pár kousků jablek a dali jsme jim granule s vitamíny a minerály," řekl Landman.

Podle Landmana paviáni ještě nejsou stoprocentně v pořádku, ale jejich stav se zlepšuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků