Hlavní obsah
 

Pařížané v izolaci hrají v oknech kvízy

Obyvatelé pařížské ulice Rue Saint-Bernard v 11. městském obvodu si našli originální způsob, jakým si trochu ukrátit dlouhou chvíli při pobytu v karanténě, kterou tamní vláda vyhlásila již téměř před měsícem. Herec a komik Noam Cartozo pro ně organizuje vědomostní kvíz, který se hraje z oken či balkonů, informovala agentura Reuters.

 
Pařížané v izolaci hrají v oknech kvízy

„Jaká země má vlajku se žlutým křížem na modrém pozadí?“ křičí Cartozo z okna svého bytu v pátém patře. „Švédsko,“ ozve se z jiného okna v bloku a ulicí se rozezní potlesk mnoha dalších lidí, kteří se aktivity účastní. Kvíz se přitom již rozšířil i mimo tuto ulici, jelikož jej Cartozo každý den živě vysílá na svém účtu na sociální síti Instagram.

„Viděl jsem, že sousedi už vypadali kvůli omezení pohybu poněkud posmutněle,“ řekl Cartozo, který moderuje kvíz s rolemi toaletního papíru přivázanými kolem krku, čímž si utahuje z nedávné nákupní horečky, jež se na mnoha místech soustředila právě na tuto hygienickou pomůcku.

„Chtěl jsem pomoci a vytvořit v sousedství trochu (veselejší) atmosféru,“ dodal.

Cartozo s nápadem na kvíz přišel poté, co začali Pařížané každý den v osm hodin večer tleskat z oken a balkonů na vyjádření díků zdravotnickým pracovníkům. Chtěl tento moment pospolitosti prodloužit, a tak začal pouštět na ulici hudbu. „Všiml jsem si ale, že jsem jediný, kdo tancuje,“ řekl.

„Nakonec jsem se rozhodl položit jim pár otázek a hra už se od té chvíle rozjela,“ dodal herec.

Je dobré bavit se s lidmi a smát se s nimi

V kvízu proti sobě hrají lidé na opačných stranách ulice. Vítězové obdrží jako cenu ruličky toaletního papíru či například těstoviny. Sousedům se přitom kratochvíle líbí.

„Den se mi pak zdá kratší,“ uvedla jedna z účastnic kvízu. „Je dobré moci mluvit s lidmi, smát se s nimi,“ dodala její dcera.

I přes úspěch hry se Cartozo těší, až skončí. „Všichni chceme jít ven, chceme zase vidět své přátele a rodiny. Čím kratší hra bude, tím lépe pro všechny,“ řekl herec.

Francie tento týden jako čtvrtá země na světě překročila hranici 10 tisíc obětí nemoci COVID-19. Místní úřady uvádějí, že ochranná opatření průběh epidemie zpomalují, zatím je však brzy na to je rušit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků