Hlavní obsah
Ustanovující zasedání obce Fekišovce Foto: Youtube Obec Fekišovce

Panovačná slovenská starostka sekýrovala zastupitele jak malé děti

Ještě donedávna vesničku Fekišovce, která leží v Košickém kraji, zřejmě neznal ani leckterý Slovák. Nyní ji svým autoritářským chováním proslavila starostka Miroslava Fedorová (Smer-SD), která na prvním zasedání obecního zastupitelstva pětici zvolených zástupců peskovala jako nezvedené žáky.

Ustanovující zasedání obce Fekišovce Foto: Youtube Obec Fekišovce
Panovačná slovenská starostka sekýrovala zastupitele jak malé děti

Zkrácený videozáznam ze schůze v této vsi s asi třemi stovkami obyvatel se na Slovensku těší mimořádné oblibě. Podle jeho autorů ale odráží rozpoložení, v jakém se nachází slovenská společnost.

Sestřih videa, který už vidělo přes 1,2 milionu lidí, přinesla satirická facebooková stránka Zomri. Hned na začátku starostka rázně vybízí zastupitele, aby zazpívali slovenskou hymnu. Ti rozpačitě stojí a když jeden z nich spustí, nejistě se k němu přidají. Zcela je ovšem „převálcuje“ šéfka obce Fedorová se svým pronikavým, falešným hlasem. Po první sloce se ukáže, že na druhou už si zastupitelé nevzpomínají, za což je starostka pokárá, i když text sama poplete.

Fekišovce - prvé obecné zastupiteľstvo, zostrih

Na východe Slovenska, v okrese Sobrance, vedľa obce Hnojné, je obec Fekišovce. A znovu tam zvolili za starostku Miloslavu Fedorovú. Na youtube sa objavil takmer trojhodinový záznam z prvej schôdze obecného zastupiteľstva, a je to čisté zlato. Ak máte čas a veľa pukancov, prípadne hráte nejakú spoločenskú hru, alebo pijete, pustite si to celé tu: https://youtu.be/PviLlgq7Hkc My, spolu s adminom Marecom sme dnes celé popoludnie dumali, ktoré scény z tejto epickej ságy pre vás vybrať, aby ste si mohli užiť aspoň nejakú esenciu tejto mimoriadnej spoločneskej udalosti. Nakoniec sme skončili s týmto 12-minútovým výcucom. Je to niečo, čo by si mal pozrieť každý Slovák, každý sociológ a politológ a snáď aj psychológ. Tu priatelia je zachytená skutočná sonda do duše nášho národa, nášho myslenia a celej našej krajiny. Skrývala sa na obecnom zastupiteľstve obce Fekišovce. Príjemné sledovanie prajeme.

Zveřejnil(a) Zomri dne Středa 9. ledna 2019

Zastupitele kritizuje také za to, že nepotvrdili účast na schůzi. „Žádám, abyste to v budoucnu striktně dodržovali,“ říká Fedorová. „Když vám napíšu, že máte potvrdit účast na zastupitelstvu, mailem, telefonicky nebo nevím jak, tam mi ji potvrdíte, toto od vás budu vyžadovat,“ vrací se k této věci i později během zasedání.

„Nezlobte se na mě, ale to skutečně nesvědčí o vaší loajalitě vůči mně,“ rozčiluje se Fedorová kvůli této „nepořádnosti“ zastupitelů.

Bez komplikací se neobejde ani předčítání slibu zastupitele. „Máte se postavit, paní Harabinová, sliby se skládají vestoje,“ vyzve starostka zastupitelku Máriu Harabinovou, která předepsaný text odříkává vsedě. Ta to odmítne a chce, aby ji starostka k tomu vyzvala.

„Já vás k tomu nemám co vyzývat, máte mít tolik inteligence, abyste se postavila,“ trvá na svém Fedorová. Když zastupitelé mezi sebou vyberou zapisovatele, starostka to odmítne, protože „Ďoďo neumí dobře psát na počítači“. Ačkoli sama zastupitelům několikrát tyká, kárá je, když oni tykají jí.


Jsem dost temperamentní , vysvětlovala starostka

V podobném duchu dohadování, výpadů a invektiv ze strany Fedorové vůči ostatním zastupitelům se nesou i další části schůze. Člověku, který schůzi natáčí, vyhrožuje, že pokud záznam zveřejní, dá věc „policii a soudu“. Následně starostka prohlásila zasedání za tajné, i když to je podle slovenských zákonů možné pouze ve výjimečných případech.

Podle správců satirické stránky Zomri jde o „skutečnou sondu do duše našeho národa, našeho myšlení a celé naší země“. V reakci na starostčino lamentování kvůli nepotvrzené účasti vznikla webová stránka fekisovce.sk, kde každý může potvrdit, že se na zasedání obecního zastupitelstva dostaví. Stránka obce obce.fekisovce.szm.com ale dostupná není.

Poté, co se starostka díky videu na Slovensku stala „slavnou“, v televizi Markíza vysvětlovala, že je dost temperamentní. „Asi jsem si neuvědomila, že jsem měla jednat mírněji, ale bohužel se to stalo,“ řekla.

OTVORENÝ LIST STAROSTKE OBCE FEKIŠOVCE Toľké pošliapavanie zákona a politickej kultúry, akého sa dopustila starostka...

Zveřejnil(a) Transparency International Slovensko dne Čtvrtek 10. ledna 2019

Některým obyvatelům Fekišovců se chování Fedorové nelíbí, jiní ji ale chválí coby schopnou starostku. „Takové pošlapávání zákona a slušnosti se jen tak nevidí. Bohužel podobná situace je i v jiných obcích,“ poznamenala na Twitteru protikorupční organizace Transparency International. Na Slovensku jsou starostové obcí voleni přímo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků