Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Pandemie, aerosol, reprodukční číslo. Jazykovědci hlásí unikátní rok

Za své slovo roku prohlásily americký slovník Merriam-Webster i server dictionary.com výraz pandemie. Oba slovníkové portály u něj totiž zaznamenaly nejvýraznější nárůst v počtu vyhledávání a dlouhodobou popularitu. Odborníci však upozorňují, že letošní rok byl z jazykového hlediska výjimečný, protože se za pouhých několik měsíců dostal do běžného slovníku bezprecedentní počet nových výrazů.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Pandemie, aerosol, reprodukční číslo. Jazykovědci hlásí unikátní rok

Zvláštní situaci dokresluje i fakt, že vydavatelé slavných oxfordských slovníků letos odmítli vyhlásit pouze jediné vítězné slovo a zveřejnili celý seznam.

Podle editorů Merriam-Webster se první náhlý vzestup počtu vyhledávání výrazu pandemie objevil 3. února, kdy vyšel z nemocnice v Seattlu první člověk, který překonal covid-19. Čísla však mírně rostla již od 20. ledna, kdy se v USA potvrdil první nález na SARS-CoV-2.

Největší nárůst, který zaznamenal ve srovnatelné míře i server dictionary.com, přišel 11. března, kdy Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila, že šíření nákazy lze považovat za pandemii. Portál dictionary.com zaznamenal nárůst počtu vyhledávání o 13 500 procent, Merriam-Webster ohlásil skok o 115 806 procent oproti stejnému dnu v roce 2019.

Nezvyklé rozhovory

Jazykovědci se však shodují, že zřejmě nejvýraznějším rysem letošního roku bylo, jak se do běžné mluvy dostala řada vědeckých výrazů, které se dříve používaly jen v lékařských či epidemiologických kruzích. Příkladem jsou běžné rozhovory o reprodukčním čísle, kapénkové infekci, aerosolech, kolektivní imunitě, komunitním přenosu či zploštění křivky.

„Všechny tyto výrazy jsou součástí našeho sdíleného slovníčku, který jsme potřebovali k tomu, abychom byli v bezpečí a informovaní,” řekl editor dictionary.com John Kelly, podle nějž zaregistrovali také výrazný nárůst vyhledávání u slov jako asymptomatický či hydroxychlorochin.

Experti však upozorňují, že letos zaznamenala výrazný nárůst v používání také slova přímo nesouvisející s pandemií. Merriam-Webster například zařadil do svého výběru výraz „defund”, tedy odebrat finance, který souvisí s masivními protesty, jež následovaly po úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zákroku bělošského policisty. Někteří protestující pak začali požadovat snížení rozpočtu policie a přesun financí na sociální a preventivní programy.

Mezi populární slova patřila také „mamba”, kterou začali lidé vyhledávat po tragické smrti basketbalisty Kobeho Bryanta, jenž si tak přezdíval. Po úmrtích kongresmana Johna Lewise, klíčové postavy hnutí za občanská práva, a liberální soudkyně nejvyššího soudu Ruth Baderové Ginsburgové také Američané hojně vyhledávali výraz „ikona”.

Podle oxfordských jazykovědců se letos začali také v mnohem větší míře používat slova jako „impeachment”, což je termín pro proces ústavní žaloby v americké ústavě, jemuž čelil prezident Donald Trump.

O více než 5700 procent pak vzrostla popularita slova QAnon, tedy názvu spiklenecké teorie, podle níž svět řídí klika pedofilních elit vzývajících Satana, proti které prý Trump tajně bojuje. Fráze „spiklenecká teorie” se letos v říjnu používala téměř dvakrát více než ve stejný čas loni. Užívání slova "brexit" naopak meziročně kleslo o 80 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků