Hlavní obsah

Pákistánští ochranáři chtějí vyšetřit smrt čápice Kateřiny

Pracovníci pákistánské pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF) chtějí zjistit, co bylo příčinou smrti samičky čápa černého Kateřiny. Čápice zahynula po přeletu masivu Karakoram v Kašmíru. Zřejmě byla zastřelena kvůli trofeji.

Pákistánští ochranáři chtějí vyšetřit smrt čápice Kateřiny

Na koordinátora projektu Nová odysea Miroslava Bobka se obrátili pákistánští ochránci s prosbou, aby jim poslal přesné souřadnice vysílačky. Podle dostupných dat kdosi přístroj přenesl z místa smrti čápice do nějakého domu. Pákistánští ochránci přírody chtějí na místo vyslat člověka, aby vysílačku přinesl a promluvil s obyvateli kraje.

"Chtěli bychom šířit osvětu mezi místními obyvateli, aby čápům neubližovali, protože jich v této oblasti může být více. Zároveň bychom místní obyvatele mohli připravit na přílet čápů v příštím roce. Budeme mít alespoň pocit, že Kateřinina smrt určitým způsobem předznamená začátek nového, lepšího programu na ochranu čápů černých v Pákistánu," citoval Bobek z dopisu ochranářů.

Vědci Kateřinu vybavili vysílačkou u Obu v Rusku. Při své cestě ze Sibiře do zimovišť se dlouho zdržovala na západě Číny. V sobotu 14. prosince doletěla do pohoří Karakoram a nocovala v průsmyku mezi Čínou a Indií. O tři dny později ji satelity lokalizovaly v jednom z bočních údolí u řeky Indus na jižních svazích Karakoramu. Podařilo se jíto, co ornitologové neočekávali - dostat se ze Sibiře do Indie přes 8000 metrů vysoké hory. Projekt Nová odysea navazuje na Africkou odyseu, která řadu let mapovala tahy a zimoviště českých čápů. Sledování čápů prostřednictvím satelitů má přispět k poznání jejich života.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků