Hlavní obsah
 

Olomoucká zoo má novou chloubu: mláďata krokodýla

Tři mláďata krokodýla čelnatého se koncem září vylíhla v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce. Zatím se o ně starají ošetřovatelé, kteří je v pátek představili novinářům. Návštěvníci zahrady je spatří, jakmile trochu odrostou.

 
Olomoucká zoo má novou chloubu: mláďata krokodýla

„Ve volné přírodě matka vzorně hlídá hnízdo, které si staví ze zetlelého materiálu. Jakmile uslyší zvuky podobné žabímu kvákání, začne pomáhat mláďatům při líhnutí. U nás tuto péči zastává ošetřovatel a líheň, kde je konstantní vlhkost a vyšší teplota,“ uvedl ošetřovatel plazů Pavel Javůrek.

Mláďata vydávají zajímavé zvuky. „Nejsou stejné, jako, když se líhnou, připomínají spíše zvuky z bojových her našeho mládí,“ doplnila mluvčí zoo Iveta Gronská. Krokodýly čelnaté chová olomoucká zoo od roku 1992, přičemž mláďata odchovává od roku 2015. Dosud se jich tu narodilo dvacet.

Trojice malých krokodýlů v rukou ošetřovatele

Foto: Vlasta Hradilová, Právo

Samice krokodýla nakladla v polovině června devět vajec a ošetřovatelé je poté opatrně přenesli do umělé líhně, která simuluje prostředí hnízda. V závěru září se nakonec postupně vylíhla tři mláďata.

Mláďata jsou zatím oddělená od rodičů, aby neskončila v jejich žaludku

Krokodýl čelnatý obývá pralesní bažinaté oblasti západní a části střední Afriky, kde se ukrývá v doupatech mezi kořeny stromů. Dorůstá délky maximálně dva metry, živí se rybami, plazy, korýši, drobnými savci, případně i mršinami.

„Mláďata u nás žerou cvrčky, sarančata, žáby nebo třeba i menší obratlovce, jako jsou ryby,“ konstatoval Javůrek.

Mláďata krokodýlů čelnatých žijí v olomoucké zoo odděleně od rodičů. „Mohlo by se totiž stát, že je některý z dospělých zařadí na svůj jídelníček,“ podotkl Javůrek.

„Později budou součástí expozice patrně v pavilonu žiraf, aby je návštěvníci mohli vidět. Poté se rozhodne o jejich dalším osudu,“ dodala Gronská s tím, že je v budoucnu patrně čeká přesun do některé z partnerských zoo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků