Hlavní obsah
Největším tahákem největšího italského ostrova je téměř jistě největší evropská činná sopka. Foto: Dana Ehlová

OBRAZEM: V Německu otevřeli obří halu s umělými tropy

Sen Středoevropanů o nedalekých tropech se v Braniborsku stal skutečností. Poblíž obce Brand v hale zkrachovalého výrobce vzducholodí CargoLifter, otevřel malajský investor obří umělý tropický zábavní park. Návštěvníkům se nabízí umělá pláž, tropický park, plážový volejbal či malajští tanečníci.

Největším tahákem největšího italského ostrova je téměř jistě největší evropská činná sopka. Foto: Dana Ehlová
OBRAZEM: V Německu otevřeli obří halu s umělými tropy

Investor Colin Au chce projektem za 70 miliónů eur nabídnout alternativu k dovoleným v zámoří. Tvrdí, že řada obyvatel například chudého Braniborska, kde se průměrná nezaměstnanost pohybuje okolo 20 procent, si dovolenou v tropech dovolit nemůže. Pro všechny, pro něž je výlet do exotických zemí příliš drahý, je určen park Tropické ostrovy, který vznikl na ploše 66 000 metrů čtverečních v hale dlouhé 360 metrů a široké 210 metrů za rekordních sedm měsíců.

FOTO: REUTERS/Arnd Wiegmann

Německo si pro stavbu vybral náhodou právě kvůli opuštěné hale, kterou zkrachovalý výrobce vzducholodí prodal za 20 miliónů eur. Tropický ostrov 60 kilometrů od Berlína a 100 kilometrů od Drážďan podle něj osloví širokou skupinu návštěvníků. "Mohou sem přijít za vstupné od pěti do 20 eur, což je velmi levné ve srovnání s řádově tisíci eury potřebnými k letu do zámoří," míní Au.

FOTO: REUTERS/Arnd Wiegmann

Roční provozní náklady podle Aua dosahují 30 miliónů eur, minimálně nutný počet návštěvníků ročně činí 1,4 miliónu lidí. Park je otevřen non-stop, zaměstnat má na 800 lidí. Projekt má řadu kritiků, kteří tvrdí, že provoz haly, kde je třeba udržovat konstantní vlhké klima a vysokou teplotu kvůli dovezeným tropickým dřevinám, si na sebe nevydělá. Investor počítá s návštěvností tři milióny lidí ročně. Dnes, první den provozu dopoledne navštívilo park 1500 lidí.

FOTO: ČTK/EPA

"Někteří lidé přijedou v pátek, odjedou v neděli, mohou spát na pláži, což se líbí mnoha rodinám," vysvětlil Au. "Umím si představit, že bych sem přijela na delší dobu. Už není třeba létat na jih," řekla postarší návštěvnice z 80 kilometrů vzdáleného Sprembergu.

FOTO: ČTK/EPA

Podnikatel, který doufá, že park přitáhne nejen Němce, ale i Čechy, Poláky, či dokonce Francouze nebo Brity, právě s takovým přístupem počítá. Provozovatelé Tropických ostrovů spolupracují s místními hotely a tvrdí, že velký zájem je třeba o silvestrovský večer v tropické hale, který pomohl vyprodat hotely v širokém okolí. Au stavbu financuje z vlastních prostředků, využil ale i možnost požádat o investiční podporu spolkovou zemi Braniborsko. Zda ji dostane, se ještě neví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků