Hlavní obsah

Objeven nejmladší kráter na Měsíci

Jediný kráter v měsíčním povrchu, který vznikl v známých lidských dějinách, objevili astronomové na snímcích ze sondy Clementine, která nad souputníkem Země přelétala v roce 1994. Výzkum potvrdil, že malý záblesk, který v roce 1953 zpozoroval a vyfotografoval americký amatérský astronom Leon Stuart, skutečně vyvolal dopad malého asteroidu na povrch Měsíce.

Objeven nejmladší kráter na Měsíci

Pozemské teleskopy však neměly dostatečnou rozlišovací schopnost a objev proto nemohl být potvrzen. Teprve snímkování sondy odhalilo čerstvý, namodralý a stříbřitý kráter, tvořený podpovrchovou lunární horninou, řekla stanici BBC Bonnie Burattiová z Laboratoře tryskových motorů při Národním úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Asteroid měl v průměru asi 300 metrů a v povrchu vyhloubil kráter o průměru jeden až dva kilometry, dodala.

Podobný asteroid by zničil velkoměsto

Energii uvolněnou při výbuchu vědci odhadují asi na půl megatuny trinitrotoluenu, což se rovná 35násobku hirošimské bomby. Při dopadu na Zemi by takový asteroid zničil velkou městskou aglomeraci, uvedl Lane Johnson z kalifornské Pomona College. Objev je podle něj unikátní příležitostí studovat geologii měsíčního povrchu na dálku. Podle astronomů dochází k dopadům asteroidů na měsíční povrch jednou za několik desetiletí. Obdobný záblesk prý zpozoroval v roce 1178 na Měsíci mnich Gervasius z Canterbury. Někteří badatelé tvrdili, že tehdy vznikl kráter Bruno, hypotézu se však nepodařilo spolehlivě prokázat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků