Hlavní obsah
Vlajky Kanady a provincie Québec Foto: Profimedia.cz

O rodilou Francouzku ve francouzské části Kanady nestojí. Neumí prý francouzsky

To, že se narodíte ve Francii a vystudujete frankofonní univerzitu, ještě neznamená, že umíte francouzsky, alespoň tedy podle kanadských úřadů v provincii Québec. Ty zamítly žádost o trvalý pobyt rodačce z Francie Emilie Duboisové. Osudnou se jí stala jedna kapitola diplomové práce.

Vlajky Kanady a provincie Québec Foto: Profimedia.cz
O rodilou Francouzku ve francouzské části Kanady nestojí. Neumí prý francouzsky

Provincie Québec, ve které se mluví převážně francouzsky, odepřela ženě postavení imigrantky pod záminkou údajně nedostatečné znalosti francouzštiny.

Emilie Duboisová se přistěhovala z Francie do Kanady v roce 2012. Dokončila zde svá studia biologie doktorátem na univerzitě, na které se vyučuje ve francouzštině. Když jí doručili dopis s úředním verdiktem, že její francouzština není dost dobrá, „ustrnula mezi smíchem a nepochopením”.

„Pokud se někdo narodil ve Francii, vystudoval frankofonní univerzitu a vše dělá ve francouzštině, ale přesto ho odmítnou, tak je to nějaký nesmysl,” postěžovala si BBC 31letá Duboisová.

Letos sice úspěšně složila jazykovou zkoušku, ale přesto obdržela zamítavý dopis s poznámkou, že své vzdělání neukončila plně ve francouzštině.

Zhroucený svět

Ve skutečnosti jen jedna z pěti kapitol její diplomové práce o buněčné a molekulární biologii byla napsána anglicky, a to kvůli záměru zveřejnit ji ve vědeckém časopise.

„Vědci takto spolu komunikují, sdílejí znalosti, a to převážně v anglicky psaných publikacích,” vysvětlila Duboisová.

Od obdržení dopisu má pocit, jako by se jí „zhroutil svět na hlavu”. Plánovala se totiž v Québeku usadit, protože se už necítí spjata s Francií. Doufá proto, že ještě verdikt úřadů zvrátí, a to i díky tomu, že se za ni postavila poslankyně provinčního sněmu.

Člen místní vlády, který má na starosti přistěhovalectví, v prohlášení vydaném ve čtvrtek večer uvedl, že se mu rozhodnutí zdá nesmyslné a že požádal imigrační úředníky, aby se na případ znovu podívali.

Québec má zvláštní ujednání o imigraci s kanadskou vládou, které mu zajišťuje značné pravomoci při výběru přistěhovalců. Potenciální imigrant musí obdržet potvrzení, že prošel tímto výběrem v provincii, než může požádat federální úřady o povolení k trvalému pobytu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků