Hlavní obsah
Největší lanýž, jaký byl kdy objeven, váží 1,89 kilogramu Foto: Sabatino Truffles

Největší bílý lanýž světa vyjde na 22 miliónů

Italští hledači bílých lanýžů tento týden slavili fenomenální úspěch. Ze země se jim podařilo vyhrabat plodnici vážící 1,89 kilogramu. A je tak jasné, že se jedná o vůbec největší bílý lanýž, který kdy byl objeven. Už teď za něj nabízejí kupci z Číny a Dubaje rovný milión dolarů (přes 22 miliónů korun).

Největší lanýž, jaký byl kdy objeven, váží 1,89 kilogramu Foto: Sabatino Truffles
Největší bílý lanýž světa vyjde na 22 miliónů

Lanýž objevila společnost Sabatino Truffles. Rodina Balestrových vlastnící firmu odvezla plodnici do New Yorku, kde ji po druhé adventní neděli budou dražit. Výtěžek z aukce konané v předvánočním čase půjde na charitu.

Od října do prosince v oblastech, kde lanýže rostou, pátrají po plodnicích hledači s vycvičenými psy a prasaty. Bílý lanýž je nejdražší potravinou světa v přepočtu na gram váhy. Plodnice se používá jako koření, ochucují se jí přímo pokrmy (strouhaná) či se nakládá do olejů.

Dosavadní rekordman zapsaný v Guinnessově knize měl dvoutřetinovou hmotnost nedávno nalezeného obra. Cena toho lanýže se vyšplhala na 330 tisíc dolarů, nově objevená plodnice s hmotností 1,89 kilogramu ale vynese přes milión dolarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků