Hlavní obsah
 

Nejdřív přišly příteli kozí chlupy. Nyní se Beethovenovy vlasy prodaly za milion

Pramen vlasů německého skladatele Ludwiga van Beethovena se prodal v úterní dražbě aukční síně Sotheby's za více než 43 tisíc liber (1,26 milionu korun). Kupec tak za vzácnou memorabilii – k níž se váže také příběh o žertu s kozími chlupy – zaplatil více než dvojnásobek odhadované ceny, která činila 15 tisíc liber.

 
Nejdřív přišly příteli kozí chlupy. Nyní se Beethovenovy vlasy prodaly za milion

Ludwig van Beethoven (1770–1827) si nechal vlasy ustřihnout, aby je roku 1826 dal svému příteli, rakouskému klavíristovi a skladateli Antonu Halmovi. Expert na knihy a rukopisy u Sotheby's Simon Maguire ještě před aukcí řekl, že s kadeří, která byla později zasazena do malého rámečku, se pojí „asi nejlepší příběh” ze všech položek, jež se v rámci aukce hudebních a literárních rukopisů dražily.

Halm údajně slavného skladatele požádal o tento dárek pro svou ženu Marii. Beethoven si však nejdříve z přítele vystřelil a poslal mu kozí chlupy. Podle samotného Halma později Beethoven popřel, že by přítele napálil, a svalil vinu na druhé. Napodruhé už mu ale daroval skutečně vlasy.

Slavný skladatel se s méně známým kolegou setkal v roce 1815 a spřátelili se. Halm později upravil pro dva klavíry Beethovenův smyčcový kvartet Velká fuga B dur a pravděpodobně v té době mu dal Beethoven ústřižek svých vlasů.

Halm před svou smrtí v roce 1872 Beethovenovu kadeř věnoval svému žákovi Juliu Epsteinovi, po jehož smrti zůstala v rodinném majetku. Kladívková cena pramene skladatelových vlasů se vyšplhala na 35 tisíc liber, celková cena tedy s 25procentní aukční přirážkou činila 43 750 liber (1,26 milionu korun).

Po světě putují vlasy slavných

Vlasy slavných osobností se v dražbách neobjevují tak často, nejsou ale ani nijak vzácné, protože darovat někomu jako upomínku pramen svých vlasů bylo v 18. a 19. století velice běžné.

Například v roce 2013 se v dražbě prodala kadeř předposledního rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. za téměř 14 tisíc eur (360 tisíc korun). V roce 2015 se pak pramen vlasů Wolfganga Amadea Mozarta vydražil za 35 tisíc liber (více než milion korun).

Za vysoké částky se v minulých letech prodaly i odstřižky vlasů Elvise Presleyho, Che Guevary nebo Abrahama Lincolna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků