Hlavní obsah
Vosková figurína Adolfa Hitlera v muzemu Madame Tussaud. Foto: Reuters

Návštěvník muzea utrhl hlavu voskovému Hitlerovi

Poničení nejkontroverznějšího exponátu dnes poznamenalo první provozní den berlínské pobočky muzea voskových figurín Madame Tussauds. Jeden z návštěvníků utrhl hlavu nejdiskutovanější postavě, která znázorňuje bývalého nacistického vůdce Adolfa Hitlera v jeho bunkru. Policie jednačtyřicetiletého muže zatkla.

Vosková figurína Adolfa Hitlera v muzemu Madame Tussaud. Foto: Reuters
Návštěvník muzea utrhl hlavu voskovému Hitlerovi

Podle policejního mluvčího přišel návštěvník do muzea kolem 10:00 SELČ a začal na Hitlerovu figurínu sahat. Jiní lidé se mu v tom pokoušeli zabránit a při následné strkanici náhle muž utrhl figuríně hlavu. Podle prvních poznatků policie chtěl zadržený, který je údajně z berlínské čtvrti Kreuzberg, proti výstavě demonstrovat.

V muzeu je k vidění 75 prominentních osobností z politiky, kultury, sportu i zábavního průmyslu. Přesto se v německých médiích mluví a píše především o Adolfu Hitlerovi, který je v muzeu znázorněn jako unavený muž sedící za stolem ve svém bunkru. Návštěvníci u někdejšího diktátora nesmí pózovat, ani jej fotografovat.

Místní politici umístění Hitlera mezi historické osobnosti odsoudili přinejmenším jako nevkusné. Zastánci ale upozorňují, že Hitlerovu úlohu v německých dějinách nelze ignorovat.

Nový spor se dnes otevřel také kvůli voskové postavě bývalého německého kancléře Helmuta Kohla. Ten v rozhovoru pro dnešní deník Bild vyjádřil údiv nad tím, že jeho figurína vůbec v muzeu je a oznámil, že věc předá svému právníkovi. "Nikdy jsem k tomu nedal své svolení," tvrdí Kohl.

Muzea Madame Tussaud se nacházejí také Londýně, Amsterodamu, Hongkongu, Šanghaji, Washingtonu, New Yorku a Las Vegas. Příští rok na jaře by měla být další pobočka otevřena v Hollywoodu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků