Hlavní obsah
Foto: Renáta Polišenská

Nad Iberským poloostrovem padaly meteority

Stovky lidí v severním Španělsku spatřily v neděli na obloze padající ohnivé koule. Úřady soudí, že mohlo jít o kusy meteoritu rozpadajícího se v zemské atmosféře. V sousedním Portugalsku dokázal neobvyklý fenomén vyvolat paniku.

Foto: Renáta Polišenská
Nad Iberským poloostrovem padaly meteority

Jasné záblesky byly k vidění kolem šesté večerní od města Valencie na východě země až po poutní místo Santiago de Compostela na severozápadě Španělska. Podle některých svědků dopadly kusy objektu až na zem.

"Z domu jsem vyšel asi dvanáct minut před šestou. Najednou jsem uslyšel velkou ránu jako při zemětřesení. U hory poblíž se vytvořil bílý oblak, který tam zůstal dlouho," řekl jeden z místních představitelů v rozhlase. Španělský úřad pro civilní letectví vyloučil, že by mohlo jít o výbuch letadla.

Portugalci podezírali letadlo

Podobné úkazy bylo možné sledovat v neděli na území severního a jižního Portugalska, oznámily tamní úřady. Telefonní ústředna zaznamenala řadu hovorů od obyvatel, kteří dosvědčili, že záhadné jevy viděli na vlastní oči. Domnívali se však, že šlo o leteckou havárii.

Jejich svědectví znepokojilo místní hasičský sbor a asi třicet požárníků vyjelo na inkriminované místo, kde čtyři hodiny hledali pozůstatky "nehody". Brzy však zjistili, že se jednalo o déšť meteoritů, stejně jako u jejich východních sousedů ve Španělsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků