Hlavní obsah
 

Na Žďársko spadl bolid, hledají se jeho úlomky

Výjimečná událost - pád jasného meteoritu, tzv. bolidu – nasměrovala kroky astronomů na Žďársko. Přesné místo ale odborníci nechtějí prozradit, bojí se totiž, že by se tam vydali hledači meteoritů.

 
Na Žďársko spadl bolid, hledají se jeho úlomky

Jak Právu řekl Pavel Spurný z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, něco takového se podaří zaznamenat zhruba jednou za pět až deset let.

Průlet svítícího předmětu atmosférou zaznamenaly 9. prosince zhruba v 17.15 hod. středoevropského času přístroje na devíti místech v ČR. Natočila ho například spektroskopická kamera Hvězdárny Valašské Meziříčí. Web České astronomické společnosti uvedl, že zprávy o bolidu přišly z řady míst od severočeské Lobendavy po jižní Moravu.

„Mohu jen potvrdit, že místo dopadu je v okrese Žďár nad Sázavou, ale bližší specifikaci neuvedu. Vzbudilo by to nežádoucí poprask a lidé pak mohou spoustu věcí pokazit,“ sdělil Spurný.

Na ploše dopadu přitom vědci očekávají nález několika desítek menších úlomků a jednoho kusu o váze asi jeden kilogram.

Amatérské záběry tělesa, které ve středu proletělo nad Českem

Video: Pro Novinky Lukáš Hodač

Jasný objekt na obloze pozorovali lidé na mnoha místech České republiky také na konci listopadu. Jednalo se s největší pravděpodobností o zánik posledního stupně nosné rakety Proton, která startovala 23. listopadu z kosmodromu Bajkonur. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků