Hlavní obsah
 

Na obloze se objevil krvavý měsíc

Úplné zatmění Měsíce nabídlo obyvatelům severní Ameriky a Austrálie úchvatnou podívanou. Lidé mohli v sobotu pozorovat takzvaný krvavý Měsíc (Bloody Moon). Časosběrné video, které zachytilo celé zatmění, natočila Griffithova observatoř.

 
Na obloze se objevil krvavý měsíc

Jednalo se navíc o nejkratší úplné zatmění za celé století, trvalo přesně čtyři minuty a 43 sekund, uvedla americká stanice CNN. Měsíc se zbarvil do ruda těsně po zatmění.

Astronomický jev mohli částečně pozorovat také lidé v Jižní Americe, Indii, Číně a Rusku. Naopak obyvatelé Evropy, Afriky a Středního východu měli smůlu.

Podle vesmírné agentury NASA jsou většinou podobné úkazy k vidění dvakrát do roka. Toto zatmění je však už třetím během 12 měsíců, první se událo před rokem v dubnu, druhé v říjnu. Podle agentury by další mělo nastat 28. září a bude viditelné i z území České republiky.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Krvavý Měsíc nad Indií a Čínou

Video: Reuters

K úplnému zatmění Měsíce dochází ve chvíli, kdy je zastíněn Zemí a to navíc pouze v úplňku. Neděje se však tak při každém úplňku, ale pouze, když je měsíční dráha nakloněna ve srovnání se zemskou zhruba o pět procent.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Úchvatný pohled na krvavý Měsíc se naskytl lidem v australském Melbourne

Video: Reuters

Zbarvení Měsíce způsobuje slabé sluneční záření, které se lomí přes zemskou atmosféru a proniká do zemského stínu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků